Naukowcy potrafią odczytać ludzki genom,ale nie wiedzą,jak przeciwdziałać tak pospolitej przypadłości, jaką jest trądzik. Na razie musimy więc radzić sobie sami, jeśli nie chcemy, żeby trądzik wpłynął niekorzystnie na nasz wygląd i obniżył samoocenę. Oczywiście w każdej aptece można kupić bez recepty wiele preparatów, które... trochę pomagają. Ale ten sam efekt osiągniemy, stosując proste, naturalne metody.

Jak pozbyć się pryszczy?

•    Zacznij od dowolnego preparatu (krem, płyn, emulsja, żel) zawierającego nadtlenek benzoilu - na przykład Oxy czy Ben-zacne. Działa on lekko drażniąco na skórę, ułatwiając złuszczanie się martwych komórek, co z kolei pomaga odblokować pory skóry. Nadtlenek benzoilu działa także bakteriobójczo na drobnoustroje, które namnażają się w zablokowanych porach.

•    Kwasy alfa-hydroksylowe, takie jak kwas glikolowy, także powodują złuszczanie się zewnętrznej warstwy martwych komórek naskórka, co pomaga utrzymać skórę w czystości. Kup w aptece czy drogerii krem lub lotion zawierający kwas glikolowy.

•    Kiedy tylko zauważysz powstający wyprysk, natychmiast weź kostkę lodu, owiń ją szczelnie kawałkiem cienkiej, samoprzylegającej folii i przykładaj do zmienionego miejsca co najmniej 2 razy dziennie (a nawet co godzinę), ale nie dłużej niż przez 5 minut. Zimno zmniejszy przekrwienie i złagodzi stan zapalny.

•    Weź aspirynę albo ibuprofen. Środki te złagodzą komponentę zapalną trądziku i tym samym zmniejszą ilość wyprysków. Nie przekraczaj zalecanej dawki leku (podana jest na opakowaniu). Bez konsultacji z lekarzem nie zażywaj regularnie aspiryny dłużej niż kilka dni, nie podawaj także aspiryny dzieciom.

Kilka metod alternatywnych

•    Na zmienione miejsce aplikuj 3 razy dziennie po kropli olejku drzewa herbacianego (z melaleuki skrętolistnej) - to złagodzi stan zapalny i przyspieszy gojenie. Wykazano, że pięcioprocentowy olejek drzewa herbacianego jest tak skuteczny w leczeniu trądziku, jak pięcioprocentowy roztwór nadtlenku benzoilu.

•    Jeśli trądzik nasila się przed miesiączką, pij codziennie 1-2 szklanki naparu z niepokalanka pieprzowego. Badania sugerują, że zawarte w nim substancje pomagają utrzymać kobiece hormony w równowadze. Potrzeba jednak 2-3 miesięcy, żeby niepokalanek zaczął działać. Nie pij większych ilości naparu, aby wzmocnić jego działanie - może to zaszkodzić twojej skórze.

Przetrzyj wypryski wacikiem zwilżonym octem winnym albo sokiem cytrynowym (kwasy pomogą oczyścić pory). Dobrze działa też pasta do zębów - przed snem nałóż ją na pryszcze.

Ludowa metoda na pryszcze to miód z przyprawami: zmieszaj łyżeczkę startej gałki muszkatołowej z łyżeczką miodu i użyj takiej mikstury na pryszcze. Nałóż, pozostaw na 20 minut, a potem spłucz. Nie ma żadnych naukowych dowodów, że to działa - poza faktem, że miód ma właściwości antyseptyczne.

Użyj aloesu. Jedno z badań wykazało, że 90 procent zadrażnień skóry ustępuje w ciągu 5 dni po stosowaniu wyciągu z aloesu. Kup krem z wyciągiem lub wyciśnij świeży żel z liścia aloesu.

Skóra powinna być czysta, ale... bez przesady

Przesadne czyszczenie skóry może pobudzać pracę gruczołów łojowych, a więc stymulować rozwój trądziku. Nie używaj preparatów oczyszczająco-peelingowych, unikaj także myjek do twarzy - poza swoją szorstkością mogą stać się miejscem rozwoju bakterii. Myj twarz raczej jednorazowymi wacikami.

Przygotuj płyn do mycia twarzy: do 1/2 szklanki wody wsyp łyżeczkę soli gorzkiej (epsomitu) i dodaj 3 krople jodyny. Zagotuj, poczekaj, aż ostygnie i przemywaj twarz używając wacika.

Panowie - jeśli używają wielofazowych golarek, żyletek czy brzytwy — powinni po każdym goleniu dezynfekować ostrze spirytusem, żeby pozbyć się bakterii.

Pryszcze - wyciskać czy nie wyciskać?

Jeżeli już musisz ręcznie zaatakować swoje pryszcze, zrób to w sposób bezpieczny, zalecany przez dermatologów. Jeśli masz do czynienia z wypryskiem podeszłym ropą - przetrzyj najpierw okolice wyprysku spirytusem. Końcówkę igły wysterylizuj, trzymając ją przez 3 sekundy w pełnym płomieniu. Dopiero potem delikatnie przebij powierzchnię pryszcza. Jego zawartość zbierz wacikiem, a miejsce po ukłuciu przemyj dwudziestoprocentową wodą utlenioną. Nie wyciskaj, nie rozdrapuj go, bo tylko pogorszysz sprawę. Jeśli natomiast masz do czynienia z zaskórnikiem lub wągrem - kup urządzenie do ich usuwania (dostępne jest w aptece lub w Internecie). Przed jego użyciem zmiękcz skórę, przykładając do niej kompres z gorącej wody na 10 minut.

Twoja Ocena