Wielu informacji, które w połączeniu z wynikami stanu zdrowia i analizą żywieniową mogą pomóc w walce z nie-doskonałościami, dostarcza analiza budowy ciała. Wyróżniamy trzy typy sylwetki, które mamy zapisane w genach: endomorficzna, mezomorficzna i ektomorficzna. Każda z nich wykazuje inną specyfikę i tendencję do rozwoju masy mięśniowej lub tłuszczowej.

Endomorfików cechuje krągła budowa ciała, rozwinięta tkanka tłuszczowa, tendencja do tycia, krótkie koń czyny oraz wolne tempo metabolizmu. U osób o takiej sylwetce istotne jest zbilansowanie diety pod kątem energetycznym - zbyt drastyczne zredukowanie kaloryczności może jeszcze bardziej osłabić metabolizm; pomocna jest aktywność fizyczna o lekkiej lub umiarkowanej intensywności.

Mezomorfików cechuje bardzo dobrze rozwinięta masa mięśniowa, mocne kości, barczyste ramiona, szeroka klatka piersiowa, rozwinięte łydki i przedramiona, dobrze zarysowane mięśnie. Sylwetka ta, zwana atletyczną, charakteryzuje się tendencję do rozwoju beztłuszczowej masy ciała i bardzo łatwo pod daj e się modelowaniu poprzez aktywność fizyczną.

Ektomorfików cechuje bardzo szczupła budowa ciała, długie kończyny, wąskie barki, wąska klatka piersiowa, szybki metabolizm, mała masa mięśniowa, bardzo niski poziom tkanki tłuszczowej. U takich osób zaleca się zbilansowanie składników odżywczych z nadwyżką kaloryczną i wyeliminowanie tzw. pustych kalorii, które dostarczają duże ilości energii, ale mało budulca. Przy odpowiednim planie treningowym i diecie zasadne jest wprowadzenie suplementacji w celu rozbudowy beztłuszczowej masy ciała.

Jak określić typ sylwetki

Możesz wykonać prosty test:  Typ sylwetki test

Twoja Ocena