views
Stan powietrza w Państwie Środka gwałtownie pogorszył się wraz ze spadkiem temperatur. Wtedy też obywatele zaczęli ogrzewać mieszkania węglem – najtańszym dostępnym paliwem. Problem pogłębiło także stałe zwiększanie się ruchu samochodowego i emisja dużej ilości spalin do atmosfery. Rząd, mimo świadomości ogromnej skali problemu, nie podejmuje żadnych zdecydowanych działań. A cierpią ludzie… Ocenia się, że rok rocznie na świecie z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera nawet 2 miliony osób! W Polsce jest to ok. 45 tysięcy, z czego najwięcej pochodzi z okolic Krakowa i Śląska. Wbrew powszechnym opiniom głównym skutkiem przebywania w zanieczyszczonej przestrzeni nie jest jednak nowotwór płuc, a przewlekła obturacyjna choroba płuc, na którą zapada średnio 10 proc. osób po 40 roku życiu. Innymi problemami zdrowotnymi wywołanymi przez smog są: zapalenie spojówek, problemy z tchawicą, gardłem i krtanią, a także niższa waga urodzeniowa dzieci.
Na początku listopada b.r. smog utrzymywał się nad niektórymi polskimi miastami przez nawet 7 dni. Przez wysoki poziom zanieczyszczeń do szpitalu trafiło kilkaset osób – ich leczenie pociągnie za sobą miliony złotych. Takie szacunki przedstawiła pozarządowa organizacja ochrony środowiska HEAL. To pierwsze tego typu badania w Polsce – miejmy nadzieję, że nie pozostaną bez echa.
Smog – kiedy jest najgroźniejszy?
W okresie zimowym jesteśmy szczególnie narażeni na działanie smogu. Dlaczego? Otóż zimą najbardziej zatruwają nas kominy i zużycie węgla jest większe. Zima jest również czasem trudniejszym dla naszych dróg oddechowych, które są szczególnie narażone na oziębianie i zakażenia wirusowe, co czyni układ oddechowy bardziej wrażliwym na pyły gazą.
Wietrzenie mieszkań to bardzo istotna praktyka. Zwłaszcza, że również zanieczyszczenie powietrza w mieszkaniach może być bardzo szkodliwe. Zakładając, że jakość wnętrz, w jakich mieszkamy jest właściwa, a powietrze w mieszkaniu zdrowe, można zalecić okresowe powstrzymywanie się od otwierania okien w czasie największego zanieczyszczenia i obecności wysokich stężeń pyłów.
Ekspozycja na smog
O ile osoby zdrowe nie odczuwają na ogół przykrych skutków kontaktu ze smogiem (przynajmniej nie od razu), o tyle u chorych zmagających się z chorobami układu krążenia lub układu oddechowego, nawet kilkugodzinna ekspozycja może spowodować niebezpieczne dla życia zaostrzenie objawów. Oprócz tego dochodzą jeszcze infekcje – szczególnie groźne w okresie zimowym. Każde zaostrzenie, czy to w kwestii bólów wieńcowych, czy też napadów silnej duszności, wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Stałe przebywanie w zanieczyszczonej przestrzeni wpływa na ogólne pogorszenie się samopoczucia oraz pracę innych narządów i układów. Szczególnie powszechne przy stałej ekspozycji na smog są: uczucie zmęczenia, zaburzenia koncentracji, rozdrażnienie oraz spadek wydolności fizycznej. Wystarczy jednak opuścić zanieczyszczony obszar, aby przekonać się, że wszystkie dolegliwości znikają, jak ręką odjął. Kolejnym istotnym problemem jest zdrowie kobiet w ciąży. Niestety, organizm matki chroni dziecko jedynie w pewnym stopniu, dlatego istnieje większe ryzyko, że dzieci matek, które zaszły w ciążę w okresie jesienno-zimowym, będą wcześniakami o gorzej rozwiniętych płucach. Takie dzieci źle radzą sobie z infekcjami w przyszłym życiu. Dane budzą niepokój – tym bardziej, że na ogół organizm matki chroni dziecko przez metabolizowanie szkodliwych substancji. Niestety, jeżeli chodzi o zanieczyszczone powietrze, nie ma takiej możliwości. Nie podejmując żadnych działań, wszyscy jesteśmy narażeni na fatalne skutki zanieczyszczenia powietrza.
Komentarze
0 comment