Więcej czasu, aby zatrzymać globalne ocieplenie
Więcej czasu, aby zatrzymać globalne ocieplenie
Zwiększona ilość dwutlenku węgla w powietrzu przyczynia się do szybszego wzrostu drzew. Dzięki temu ludzkość ma więcej czasu na uporanie się z problemem globalnego ocieplenia. CO2 działa w ten sposób nie tylko na drzewa. Fenomenalne odkrycie zostało potwierdzone licznymi badaniami na wielu roślinach, od tropikalnych lasów deszczowych, po uprawy buraków cukrowych w Wielkiej Brytanii.

Rośliny do funkcjonowania potrzebują CO2. Pobierają go z powietrza i dzięki promieniom słonecznym są w stanie przetwarzać go na proteiny i cukry. Od 1750 r. stężenie CO2 w powietrzu wzrosło z 278 ppm do 380 ppm, co sprawiło że roślinom jest łatwiej go pozyskiwać, co z kolei powoduje ich szybszy rozwój.

Pismo naukowe Nature opublikowało wyniki badań specjalistów z Uniwersytetu w Leeds. Zmierzono działanie zjawiska na próbie 70 000 drzew w 10 państwach afrykańskich. Naukowcy stwierdzili, że obecnie hektar afrykańskiego lasu jest w stanie wchłonąć rocznie o 0.6 tony CO2 więcej niż w latach sześćdziesiątych.

Podobnym badaniom poddane zostały również inne rośliny takie jak kukurydza czy soja. Na tym polu również odnotowano przyspieszenie wzrostu, o około 13 procent.

„Nie ma wątpliwości, iż wzrost ilości CO2 w powietrzu przyspiesza współczynniki wzrostu roślin. Prawdziwym problemem jest to, że ludzie emitują go tak dużo, że rośliny są w stanie pochłonąć tylko drobną część. ” komentuje profesor Martin Parry.

Naukowcy są zgodni co do tego, że jest to dobra nowina i niewątpliwie zjawisko to jest istotne w kontekście globalnego ocieplenia. Nie rozwiązuje ono jednak całkowicie problemu.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!