
Na początku stanowiła przykryte wgłębienie w ziemi z miejscem na ogień, a mniej więcej od XII wieku sauny umieszczano w domach. Obecnie ze względu na korzystny wpływ sauny na zdrowie często stanowi ona istotny element w hotelach czy w innych ośrodkach wypoczynkowych bądź sportowych. Nieraz spotkamy ją także w prywatnych domach.
- Korzystanie z sauny fińskiej
Jak sama nazwa wskazuje, ojczyzną sauny jest Finlandia i w tymże kraju jest ona niemal w każdym mieszkaniu. Jej wnętrza - przeważnie drewniane - wyróżniają się wśród innych pomieszczeń przeznaczonych do gorących kąpieli. Mimo wysokiej temperatury można tutaj spokojnie opierać się o ściany z drewna. Sekret działania tego typu łaźni, a zarazem wpływu sauny na zdrowie tkwi zarówno w ogrzewaniu tego miejsca, elektrycznie bądź drewnem, jak też w tym, że na piecach są położone kamienie, które po rozgrzaniu polewa się wodą. W taki sposób zwiększa się wilgotność powietrza. Kąpiel w temperaturze 80-100 stopni Celsjusza trwa zwykle 10-15 minut. Można powtarzać ją kilka razy z przerwami na odpoczynek lub prysznic.
- Kąpiel zdrowotna
Często zachwala się korzystny wpływ sauny na zdrowie. Zalicza się do tego przede wszystkim oczyszczanie i detoksykację organizmu. Otóż, pod wpływem wysokiej temperatury krążenie krwi w organizmie jest szybsze, a to powoduje otwieranie się porów skórnych i wydalanie zbędnych produktów przemiany materii, na przykład kwasu mlekowego. Oprócz tego, zdaniem wielu osób, ten fiński przybytek łagodzi bóle, chociażby bóle mięśni po ćwiczeniach bądź bóle artretyczne, a także pomaga w alergiach i podczas przeziębień. Taka gorąca kąpiel niewątpliwie relaksuje i dodaje sił.
- O czym należy pamiętać
Zanim odwiedzimy saunę, upewnijmy się, że faktycznie przypomina ona saunę fińską, a zatem czy prawidłowo działa. Na przykład na piecu powinna być odpowiednia ilość kamieni, żeby nie było kłębów dymu. Do podstawowych kryteriów, jakie powinna spełniać sauna należą też odpowiednia wentylacja i czystość. Dowiedzmy się, czy przestrzega się tam wskazówek producenta. Aby zwiększyć komfort korzystania z sauny, a także dobroczynny wpływ sauny na zdrowie, warto pamiętać o kilku rzeczach. Przed kąpielą nie powinno się spożywać ciężkostrawnych dań i alkoholu oraz warto wziąć prysznic, nie należy też przebywać w saunie za długo i w zbyt wysokiej temperaturze. Zwróćmy uwagę również na odpowiednią wilgotność powietrza, a na koniec weźmy chłodny prysznic. Natomiast kobiety w ciąży, osoby starsze i mające kłopoty z sercem przed udaniem się do sauny powinny zasięgnąć opinii lekarza.