Wygodna antykoncepcja
Wygodna antykoncepcja
Najczęściej stosowaną metodą antykoncepcyjną w Polsce wciąż jest prezerwatywa, natomiast zaraz po niej plasują się metody antykoncepcji hormonalnej. Wśród nich najwygodniejszą i zarazem najbezpieczniejszą jest metoda transdermalna, czyli plastry antykoncepcyjne. Wielu kobietom wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat. Czy jest skuteczna? Jak ją aplikować? Jak działa ? Warto znać odpowiedzi na te pytania.

Jedną z najważniejszych rzeczy decydujących o wyborze metody antykoncepcji jest jej skuteczność. W przypadku antykoncepcji hormonalnej skuteczność jest bardzo wysoka i wynosi 98-99,9 proc. Skuteczność metody antykoncepcyjnej określana jest przez wskaźnik Pearla, czyli liczba ciąż, która wystąpi u 100 kobiet stosujących daną metodę antykoncepcyjną w ciągu roku. Jedną z najpopularniejszych, a zarazem najwygodniejszych metod antykoncepcji hormonalnej są plastry antykoncepcyjne. Jej wskaźnik wg indeksu Pearla wynosi 0,9.

WYGODA I SKUTECZNOŚĆ

Transdermalna metoda antykoncepcji hormonalnej polega na stopniowym uwalnianiu do organizmu hormonów z plastra naklejonego na skórę. Połączenie syntetycznego etynyloestradiolu i norelgestrominu, będących sztuczną wersją estrogenu i progestagenu, wpływa na naturalny cykl organizmu, zatrzymując owulację. Plastry zmienia się co siedem dni. a margines dopuszczalnego opóźnienia w wymianie plastra wynosi do 48 godzin. Z najnowszego badania „Millennials and Contraceptionhy do we forget” („Kobiety z pokolenia millenialsów i antykoncepcja - dlaczego zapominamy?”) przeprowadzonego przez firmę Opinion Health, opublikowanego we wrześniu tego roku wynika, że pod wpływem stresu i zmian codziennego życia aż 39 proc, kobiet w wieku 21-29 lat stosujących doustne środki antykoncepcyjne przyznaje, że w zeszłym miesiącu co najmniej raz zapomniało o zażyciu pigułki. Jako główną przyczynę wskazują napięty rozkład dnia. Plastry antykoncepcyjne rozwiązują ten problem, bowiem o ich aplikacji należy pamiętać tylko trzy razy w ciągu miesiąca.

JAK STOSOWAĆ?

Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie skóry. Plaster antykoncepcyjny należy nakleić na czystą i suchą skórę pozbawioną włosów. W okolicy, w której chcemy przykleić plaster, należy uważnie stosować wszelkie kremy i balsamy, tak aby nie naruszyć warstwy klejącej. Plaster antykoncepcyjny można nakleić w jednym z czterech miejsc na skórze: na ramieniu, na łopatce, na brzuchu lub na pośladkach. Wszelka aktywność fizyczna, pływanie, kąpiele i kosmetyki nie mają wpływu na działanie i przyczepność tej formy antykoncepcji. Pierwszy plaster antykoncepcyjny należy nakleić w pierwszym dniu miesiączki (od razu zapewnia on ochronę przed ciążą). Trzeba go starannie przykleić, upewniając się, czy przylega całą swoją powierzchnią do skóry. Plaster należy wymieniać co tydzień przez trzy tygodnie, po których następuje siedmiodniowa przerwa. Po przerwie, czyli w ostatnim, 28. dniu cyklu nakleja się kolejny plaster antykoncepcyjny z nowego opakowania.

DODATKOWE KORZYŚCI

Niewątpliwą zaletą stosowania plastrów antykoncepcyjnych jest także pełna odwracalność płodności już w pierwszym cyklu po ich odstawieniu. Nieprawdą jest, zatem iż przy długotrwałym stosowaniu antykoncepcji hormonalnej mogą występować problemy z płodnością. Zwykle występują one niezależnie. Pozytywny wpływ tej metody widoczny jest także u części pacjentek, które mają problemy z cerą. Stosując odpowiednią antykoncepcję hormonalną, której jedna ze składowych ma działanie anty-androgenne, w efektywny sposób można poradzić sobie np. z nasilonymi stanami trądzikowymi. Dobór metody antykoncepcyjnej jest bardzo indywidualny i dlatego każda z pacjentek powinna przeprowadzić pogłębione konsultacje z ginekologiem, który przepisze jej receptę na antykoncepcyjne plastry hormonalne. Warto jest dobrać najbardziej odpowiednią dla siebie metodę zapobiegania ciąży i cieszyć się satysfakcjonującym życiem seksualnym niezakłóconym obawami przed niepożądaną ciążą.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!