Coraz więcej z nas robi zakupy w sieci, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że kupując we sieci można kupić bezpiecznie i oszczędnie. Oto 3 sposoby na oszczędne oraz bezpieczne zakupy w sieci

Kupuj na aukcjach

W święta kiedy bierzesz udział w aukcji internetowej, jak choćby na Allegro.pl, zawsze widzisz datę jej zamknięcia. Wybieraj takie aukcje, które kończą się wtedy, gdy mało kto siedzi jeszcze przy komputerze . Jeśli aukcja kończy się o godzinie 9 wieczorem 11 listopada lub o 8 rano w pierwszy dzień świat Bożego Narodzenia, można być właściwie pewnym, ze niewiele osób będzie obserwować ją do ostatniego momentu, żeby podwyższyć swoją propozycję cenową, Dlatego warto podbić nieco stawkę tuż przed zamknięciem aukcji i zapewnić sobie wygraną.

Potraktuj ortografię kreatywnie

Jeśli szukasz konkretnej rzeczy na aukcji internetowej, na przykład garnituru Armaniego, wpisz nazwę w kilku błędnych wersjach - tak radzą łowczynie okazji, Anna Wallner i Kristina Maiisic. Osoby oferujące do sprzedaży taki garnitur mogą mieć problemy z pisownią i zgłosić go pod hasłem Aramani albo Armanni. Ponieważ zaś większość ludzi szuka pod nazwą pisaną w sposób prawidłowy, czyli zgodnie z zasadami ortografii, będziesz miał w takiej aukcji znacznie mniejszą konkurencję.

Sprawdzaj reputację sprzedającego

 Zastanawiając się nad zakupem czegoś w Internecie zorientuj się najpierw, jaką opinią cieszy się sprzedający. Możesz przecież trafić na nieuczciwą osobę, która - ukrywając się pod pseudonimem - weźmie od ciebie pieniądze i nigdy nie wyśle oferowanego rzekomo towaru.

Na szczęście w sieci istnieje możliwość wyrażania opinii o sprzedającym przez łych, którzy już wcześniej dokonali u niego zakupu, w oparciu o takie kryteria, jak dokładność opisu, punktualność wysyłki czy stan dostarczonego towaru. Unikaj sprzedawców o niskiej ocenie. Im niższą ocenę ma u internautów dany sprzedający, tym większa obawa, że nie będziesz zadowolony z zakupu. Jeśli jednak bardzo chcesz kupić konkretny produkt, mimo że sprzedawca ma niezbyt dobrą opinię, wyślij mu email z pytaniem o oferowaną rzecz. Jeśli otrzymasz szybko rzeczową, wyczerpującą odpowiedź, to będzie dla ciebie znak, że masz do czynienia z uczciwym człowiekiem.

Pozwól, by Internet kupował za ciebie

 W ostatnim czasie pojawiło się wiele portali internetowych, które szukają okazji dla swoich klientów. Zanim zaczniesz jeździć od sklepu do sklepu porównując ceny sprzętu elektronicznego i AGD, ubrań albo innych produktów najpierw odwiedź, nie ruszając się z domu, kilka stron internetowych, by sprawdzić, jakiego rzędu ceny mogą być uważane za okazyjne.

Przede wszystkim zajrzyj na stronę ceneo.pl. Można na niej znaleźć wszystkie produkty, dostępne w polskich sklepach internetowych, oraz sprawdzić, jaką w każdym z nich mają cenę. Koniecznie też trzeba się dowiedzieć o koszt dostawy oraz ewentualne inne opłaty dodatkowe, by móc oszacować ostateczną cenę zakupu. Na pewno nic warto kierować się tylko ceną, bo jeśli koszt przesyłki (np. z drugiego końca Polski) będzie duży, to nic me zyskamy na takiej transakcji.

Sprawdź sklep internetowy

Sprawdź, jaką opinią cieszą się firmy, w których chcesz dokonać zakupów przez Internet. Istnieje mnóstwo takich firm. Niektóre z. nich mają doskonalą reputację, inne prowadzone są przez

drobnych krętaczy. Ci z pewnością byliby zaniepokojeni wiedząc, że sprawdzasz ich za pośrednictwem ulubionej wyszukiwarki. Wprowadź do niej nazwę sklepu i poszukaj forum, na którym inni klienci opisują swoje z nim doświadczenia. Warto też przyjrzeć się stronic internetowej sprzedawcy. Podawanie numeru telefonu i adresu świadczy o tym, że nie jest to firma krzak. Zweryfikuj jednak prawdziwość numeru i adresu w portalu z bazą danych firm, taką jak panoramafirm.pl lub pkt.pl. Czasami warto też zadzwonić pod podany numer. Bądź szczególnie ostrożny, kupując w firmach, które podają adres siedziby za granicą, ponieważ trudniej je sprawdzić i ewentualnie dochodzić praw, jeśli coś pójdzie nic tak.

Twoja Ocena