Znaki (objawy), które mogą wskazywać na wykorzystywanie (molestowanie) seksualne dzieci
Znaki (objawy), które mogą wskazywać na wykorzystywanie (molestowanie)  seksualne dzieci
Znaki (objawy), które mogą wskazywać na wykorzystywanie (molestowanie) seksualne dzieci. Choć uważam, że liczba dzieci wykorzystywanych seksualnie jest dużo mniejsza niż powszechnie się sądzi, zjawisko to z pewnością istnieje, a Twoim obowiązkiem jako rodzica lub opiekuna jest chronić swoje dziecko przed takimi sytuacjami.

Raport stworzony przez Radę Informacji i Edukacji Seksualnej Stanów Zjednoczonych (Sexuality Information and Education Council of the United States, w skrócie SIECUS), w której zarządzie kiedyś zasiadałam, zawiera konkretne wskazania dla rodziców, które chciałabym Ci przedstawić.

Oto zachowania, na które należy zwrócić szczególną uwagę, jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje dziecko nie jest wykorzystywane seksualnie:

- Dziecko powinno interesować się seksem w takim samym stopniu, w jakim interesuje się innymi aspektami swojego życia.

- Dziecko wykazuje ciągłe, nieustanne zainteresowanie sprawami związanymi z seksem i (lub) woli angażować się w różne aktywności seksualne niż bawić się z kolegami, chodzić do szkoły i wykonywać inne zajęcia odpowiednie dla jego wieku.

- Dziecko wykazuje szczególne zainteresowanie seksem wtedy, gdy znajduje się w otoczeniu osób, które są dużo starsze lub dużo młodsze od niego. Większość dzieci w wieku szkolnym rozmawia o seksie ze swoimi rówieśnikami. Ogólnie rzecz biorąc, im większa różnica wieku między dziećmi angażującymi się w zachowania o charakterze seksualnym, tym większy powód do niepokoju.

- Dziecko często namawia inne dzieci — nawet te, których nie zna albo które nie są zainteresowane jego propozycją — do wspólnej zabawy o podtekście seksualnym. Zdrowe i naturalne zabawy związane z seksem nigdy nie są wymuszone i zazwyczaj odbywają się w gronie najbliższych przyjaciół.

- Dziecko nie respektuje praw innych osób w kontekście zachowań seksualnych. Może stwierdzić: „Ona tego chciała” albo „Mogę go dotykać, jeśli mam ochotę”.

- Dziecko próbuje manipulować innymi dziećmi lub dorosłymi, namawiając ich do dotykania jego narządów płciowych albo robiąc sobie (lub innym) fizyczną krzywdę w tych miejscach.

- Inne dzieci często narzekają na zachowania seksualne dziecka — mimo że odbyło ono już rozmowę na ten temat z kimś dorosłym.

- Dziecko przejawia zachowania seksualne w obecności dorosłych, mimo że wyraźnie mu tego zabraniają, albo nie słucha dorosłych, gdy je upominają, aby nie zachowywało się w ten sposób w miejscach publicznych.

- Dziecko jest zaniepokojone, spięte, złe lub wystraszone, gdy ktoś w rozmowie z nim porusza tematy związane z seksem.

- Dziecko prezentuje różne dziwne zachowania w toalecie: bawi się odchodami lub rozsmarowuje je, oddaje mocz poza ubikacją, zużywa bardzo duże ilości papieru toaletowego, zapycha toaletę aż ta się zatka, wącha bieliznę albo kradnie ją.

- Na rysunkach dziecka dominują narządy płciowe.

- Dziecko ręcznie stymuluje zwierzęta albo ma z nimi kontakty oralne lub genitalne.

- Dziecko odczuwa ból w narządach płciowych i (lub) ma ciągłe erekcje lub wydzielinę z pochwy.

Jeśli zauważysz u swojego dziecka którekolwiek z tych objawów, udaj się do specjalisty (zacznij od pediatry) i dowiedz się, czy są powody do niepokoju. Nie próbuj działać samodzielnie. Nawet ekspert może mieć trudności z odkryciem prawdy, a Ty możesz tylko niepotrzebnie przestraszyć dziecko — i nigdy już się nie dowiesz, czy w jego życiu faktycznie wydarzyło się coś niepokojącego.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!