Co potrafią bankomaty? O ile trudniejsze byłoby życie bez bankomatów?
Co potrafią bankomaty? O ile trudniejsze byłoby życie bez bankomatów?
Z bankomatów korzystają prawie wszyscy. Dzięki nim mamy zapewniony dostęp do swojej gotówki przez 24 godziny na dobę. Ale czy wypłacanie pieniędzy to jedyna funkcja bankomatów? Przeczytaj i zobacz, że potrafią o wiele więcej.


Wynalezienie bankomatu w końcu lat 60. ubiegłego wieku (prawdziwa ekspansja tych automatycznych kasjerów trwa od lat 70.) zrewolucjonizowało bankowość. Wraz z instalowaniem bankomatów na zewnątrz placówek bankowych pojawiła się nad szyldem tych placówek reklama „24 h banking” (czyli usługi bankowe dostępne non-stop, przez 24 godziny na dobę), zanim jeszcze weszła w życie bankowość telefoniczna, a potem internetowa.

Pierwsze bankomaty były urządzeniami służącymi wyłącznie do wypłaty relatywnie niewielkich kwot gotówki z konta osobistego.

Obecnie najnowocześniejsze maszyny są zaprogramowane do wypełniania wielu funkcji. Przede wszystkim są „wielojęzyczne”, a więc oferują instrukcję obsługi w kilku językach. Są także bankomaty przeznaczone dla osób niewidzących, reagujące na głos klienta.

W Polsce już powszechne są bankomaty oferujące nie tylko wypłatę gotówki, ale też zasilenie konta telefonu komórkowego.

W bankomatach instalowanych przy placówkach bankowych sprawdzimy stan swojego konta, możemy wydrukować historię ostatnich transakcji  lub zmienić numer PIN do karty i konta. W bardziej nowoczesnych bankomatach możemy także dokonać wpłaty na swój rachunek bieżący lub na rachunek karty kredytowej, a także zlecić przelew.

Ostatnio bankomatom wyrasta wprawdzie groźny konkurent – usługa zwana cashback, polegająca na tym, że za pomocą karty bankomatowej możemy wypłacić gotówkę już nie tylko z bankomatu, ale także z wybranych terminali POS, czyli np. w sklepach przyjmujących płatności kartami.

Jednak bankomaty zapewne nie wyczerpały jeszcze swojej funkcjonalności. Nowe możliwości zostaną przed nimi otwarte wraz z upowszechnieniem kart płatniczych z mikroprocesorem, co powinno nastąpić już w najbliższych latach.

Przeczytaj także inne artykuły:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!