views
Choć wydawać by się mogło, że najwięcej mikrobów znaleźć możemy w łazience, to w rzeczywistości jest to jedno z najczystszych pomieszczeń w domu. Dużo więcej zarazków czai się w kuchni. Na przykład deska, na której kroimy składniki posiłków, czy nóż kuchenny są jednymi z ulubionych miejsc bakterii. Te przedmioty jednak często są myte przy użyciu odpowiednich detergentów, które zabijają najgroźniejsze z zarazków. Okazuje się, że dużo większym zagrożeniem dla naszego zdrowia jest… ekspres do kawy.
Kawa sama w sobie posiada właściwości bakteriobójcze, jednak jak wykazały badania, zabija ona jedynie 50 proc. czających się w urządzeniu zarazków. Nie pomogą tu nawet specjalne filtry do wody montowane w niektórych modelach ekspresów. Tego typu wynalazki oczyszczają wodę ze szkodliwych związków chemicznych czy nadmiaru metali, jednak nie działają w żaden sposób na bakterie. Wiele z mikroorganizmów osiedlających się w ekspresie nie umiera nawet po kontakcie z wrzątkiem, którym zalewana jest kawa.
– Woda w ekspresie nie jest dość gorąca, żeby zabić zarazki – opowiada prof. Donna Duberg z Uniwersytetu Saint Louis. Jej zdaniem, aby do kawy nie trafiły niebezpieczne bakterie, wrzątek powinien być stale podgrzewany przez co najmniej minutę i dopiero potem posłużyć do zalania napoju. Mikroby, które nie zginęły w procesie parzenia, następnie trafiają do naszych kubków a stamtąd do naszego ciała.
Co gorsze, mało kto czyści ekspres do kawy regularnie, przez co mikroby posiadają idealne warunki do rozmnażania. Jak w takim razie możemy ustrzec się przed groźnymi zarazkami w kawie? Najprostszym i jednocześnie najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest dokładne mycie ekspresu do kawy.
Prof. Duberg stwierdziła, że urządzenie powinno się czyścić raz w tygodniu. Poszczególne elementy maszyny należy przemyć gorącą wodą z mydłem i powtórnie zmontować ekspres dopiero po ich wyschnięciu. Dodatkowo, pomóc może zalanie urządzenia raz w miesiącu roztworem octu z wodą.
– W occie znajduje się kwas, który bardzo dobrze dezynfekuje. Zabija on prawie 100 proc. bakterii i wirusów oraz czyści z większości zalegającej w ekspresie pleśni – powiedziała prof. Duberg.
Roztwór octu z wodą należy wlać do ekspresu i włączyć cykl parzenia kawy. Następnie proces powtórzyć. Na koniec należy zalać urządzenie czystą wodą i ponownie włączyć, aby oczyścić maszynę z resztek octu. W tak oczyszczonym ekspresie można bezpiecznie przygotowywać kawę.
Ważne jest również, aby regularnie myć swój kubek do kawy. Wiele osób o tym zapomina i nawet, jeśli dbają o czystość ekspresu, to bakterie dalej namnażają się w kubku.
Komentarze
0 comment