views
Zjawisko to nazywamy zaćmieniem Księżyca i można je obserwować z całej nocnej półkuli Ziemi. Trwa około godziny. Są lata, kiedy obserwuje się 2-3 zaćmienia Księżyca, a bywa i tak, że nie ma ich wcale.
Zaćmienia Słońca zdarzają się na Ziemi dwa, a nawet pięć razy w roku. Księżyc ustawia się wówczas między Słońcem a Ziemią. Rzuca na określony obszar Ziemi cień. Z tego miejsca obserwuje się wtedy całkowite zaćmienie Słońca: robi się ciemno, spoza tarczy Księżyca widać niewidoczne zazwyczaj części Słońca - jego koronę.
Ponieważ Księżyc w porównaniu z Ziemią ma niewielkie rozmiary, jego cień pada na niewielki obszar naszej planety. Całkowite zaćmienie Słońca widać więc w stosunkowo wąskim pasie (ok. 200 km). Na pozostałym obszarze można wtedy oglądać częściowe zaćmienie Słońca.
W tym samym miejscu na Ziemi całkowite zaćmienie Słońca obserwuje się raz na trzy, cztery stulecia. I chociaż czas jego trwania nie przekracza ośmiu minut, zjawisko to budziło w naszych przodkach grozę. Starożytni Chińczycy wierzyli, że Słońce pożera niebiański smok.
Podobno powodzenie swojej czwartej wyprawy Krzysztof Kolumb zawdzięczał... zaćmieniu Słońca! Przerażeni mieszkańcy Jamajki zaopatrzyli wyprawę w żywność po tym, jak Kolumb „zabrał" Słońce z nieba.
Komentarze
0 comment