Co to jest zaćmienie słońca oraz księżyca?
Co to jest zaćmienie słońca oraz księżyca? Podczas pełni Księżyc wchodzi czasem w cień rzucany przez Ziemię. Jego tarcza staje się wówczas znacznie ciemniejsza i przybiera ciemnoczerwony kolor. Nie znika całkowicie, bo choć promienie słoneczne nie mogą padać na nią bezpośrednio, drobna ich część dociera do niej po rozproszeniu się w ziemskiej atmosferze.

Zjawisko to nazywamy zaćmieniem Księżyca i można je obserwować z całej nocnej półkuli Ziemi. Trwa około godziny. Są lata, kiedy obserwuje się 2-3 zaćmienia Księżyca, a bywa i tak, że nie ma ich wcale.

Zaćmienia Słońca zdarzają się na Ziemi dwa, a nawet pięć razy w roku. Księżyc ustawia się wówczas między Słońcem a Ziemią. Rzuca na określony obszar Ziemi cień. Z tego miejsca obserwuje się wtedy całkowite zaćmienie Słońca: robi się ciemno, spoza tarczy Księżyca widać niewidoczne zazwyczaj części Słońca - jego koronę.

Ponieważ Księżyc w porównaniu z Ziemią ma niewielkie rozmiary, jego cień pada na niewielki obszar naszej planety. Całkowite zaćmienie Słońca widać więc w stosunkowo wąskim pasie (ok. 200 km). Na pozostałym obszarze można wtedy oglądać częściowe zaćmienie Słońca.

W tym samym miejscu na Ziemi całkowite zaćmienie Słońca obserwuje się raz na trzy, cztery stulecia. I chociaż czas jego trwania nie przekracza ośmiu minut, zjawisko to budziło w naszych przodkach grozę. Starożytni Chińczycy wierzyli, że Słońce pożera niebiański smok.

Podobno powodzenie swojej czwartej wyprawy Krzysztof Kolumb zawdzięczał... zaćmieniu Słońca! Przerażeni mieszkańcy Jamajki zaopatrzyli wyprawę w żywność po tym, jak Kolumb „zabrał" Słońce z nieba.

What's your reaction?

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!