Czy można cofać się w czasie?
Czy można cofać się w czasie?
Czy można cofać się w czasie? Ziemia obraca się wokół własnej osi i dlatego wydaje nam się, że Słońce wschodzi i zachodzi. Podobnie jest podczas jazdy pociągiem - wydaje nam się, że to krajobraz za oknem się porusza, a nie my. Ziemia obraca się z zachodu na wschód. Słońce oświetla równo połowę kuli ziemskiej - na zachodnim skraju oświetlonej półkuli wstaje dzień, na wschodnim w tym czasie zapada zmierzch.

Ponieważ jeden obrót zajmuje Ziemi 24 godziny, łatwo policzyć, że różnica czasu między przeciwległymi punktami kuli ziemskiej wynosi 12 godzin.Kiedy Chińczyk w Hong Kongu kładzie się spać, Murzynek w Johannesburgu siada do obiadu, a Amerykanin w Nowym Jorku wstaje dopiero do szkoły!

Różnica czasu słonecznego między naszą wschodnią i zachodnią granicą wynosi około 40 minut, czyli prawie tyle, ile trwa lekcja! W Warszawie słońce wschodzi o kwadrans wcześniej niż w Poznaniu.

Żeby nie było bałaganu, wprowadzono strefy czasowe. Umownie obowiązuje w nich ten sam czas urzędowy, a na granicy strefy zmienia się go o godzinę lub dwie. W Berlinie, Paryżu i Madrycie panuje ten sam co. w Warszawie czas środkowoeuropejski. Jednak w Londynie i Lizbonie musimy cofnąć nasze zegarki, a w Moskwie dodać dwie godziny.

Pierwsi na świecie rozpoczynają dzień mieszkańcy Czukotki i wysp Fidżi. Zgodnie z międzynarodową umową tam właśnie przebiega linia zmiany daty.

W dużych krajach występuje kilka stref czasowych. W Rosji jest ich aż TO! Jednak na kolei obowiązuje tam ten sam czas moskiewski. To zabawne, ale we Władywostoku o godzinie osiemnastej zegary kolejowe pokazują... 10 rano!

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!