Dlaczego i kiedy wyginęły dinozaury?
Dlaczego i kiedy wyginęły dinozaury?
Dinozaury zniknęły z powierzchni ziemi około 65 min lat temu. Skały, datowane na starsze niż 65 min lal, pełne są skamieniałości różnych gatunków dinozaurów, natomiast w młodszych nic występują żadne skamieniałe szkielety. Przyczyna tak nagłego zniknięcia grupy zwierząt, która przez 140 min lat dominowała nad światem, stanowiła zagadkę dla naukowców już od momentu odkrycia tych stworzeń. Istnieje wiele różnych teorii starających sic to wyjaśnić.

Jak wyglądał świat tuż przed wyginięciem dinozaurów?

Przed około 66 min lat świat zdominowany był przez dinozaury. W Azji i Ameryce Północnej występowało wielu gatunków dinozaurów opancerzonych, rogatych, hadrozaurów i dinozaurów drapieżnych. W innych miejscach żyły zauropody, stegozaury i rozmaite gatunki dinozaurów mięsożernych. Niektóre z tych zwierząt były bardzo liczne i nie brakowało im pożywienia. Nic nie zapowiadało zbliżającej się katastrofy.

Czy wszystkie dinozaury wygięty ;; w tym samym czasie?

Naukowcy, którzy zajmują się badaniem wymarcia dinozaurów, nie są przekonani, czy zdarzenie to zaszło w ciągu jednego roku, czy raczej w okresie kilku tysięcy lat. Wiek skał, w których zawarte są skamieniałości, nie może zostać określony tak dokładnie, by dać nam odpowiedź na to pytanie. Jednakże wiemy na pewno, że wszystkie dinozaury na całym święcie wymarły jednocześnie. Cokolwiek spowodowało ich wyginięcie, miało miejsce w każdej części świata.

Czy śmierć dinozaurów mógł spowodować meteoryt?

Uważa się, że gdyby w Ziemię uderzył duży meteoryt, spowodowałby on wyrzucenie w powietrze gęstej chmury pyłów i wody, która zablokowałaby dostęp do promieni słonecznych na kilka miesięcy. Skutkiem tego byłaby śmierć roślin, co z kolei spowodowałoby .śmierć większości gatunków zwierząt, wliczając w to dinozaury.

Czy wybuchy wulkanów mogły mieć wpływ na tę katastrofę?

Przed 65 min lat miało miejsce wiele wybuchów wulkanów, które mogły spowodować śmierć dinozaurów. Erupcje te były o wicie potężniejsze, niż te odbywające się obecnie, pokrywały one lawą tysiące kilometrów kwadratowych lądu. Wyrzucane przez, wulkany gazy i pyły mogły mieć wpływ na klimat, co mogło doprowadzić dinozaury do zagłady.

Czy ssaki mogły przyczynić się do zagłady dinozaurów?

Jedna z teorii, której nikt już nie traktuje poważnie, głosiła, że to ssaki mogły być przyczyn4 zniknięcia dinozaurów. Sądzono kiedyś, że małe ssaki, żyjące w okresie kredy, były przystosowane do żywienia się jajami. Zjadając duże ilości jaj dinozaurów, mogłyby one zapobiec ich rozmnażaniu się. Jednakże nie wyda je się prawdopodobne, by mogła wtedy istnieć wystarczająca liczba ssaków, która byłaby w stanie Lego dokonać. Poza tym, gdyby jajożerne ssaki zjadły wszystkie jaja dinozaurów, straciłyby również własne źródło pożywienia, co oznacza, że same również by wyginęły.

Co stało się po zniknięciu dinozaurów?

Po zniknięciu dinozaurów z powierzchni Ziemi na święcie nadal żyło wiele rodzajów zwierząt. Do stworzeń, które przetrwały zagładę, zaliczały się ssaki, ptaki, owady jaszczurki i inne niewielkie stworzenia Minęło jednak wiele lat, zanim zwierzęta te stały sic większe i bardziej potężne. Jednakże wraz z upływem czasu ssaki zaczęły zasiedlać świat rządzony wcześniej przez dinozaury. Obecnie nasz świat jest zdominowany przez ssaki w podobny sposób, w jaki kiedyś był opanowany przez dinozaury. Niemniej jednak, na świec i e nie istnieje żadne zwierzę lądowe, które byłoby tak duże jak największe dinozaury.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!