Dlaczego ludzie się starzeją?
Dlaczego ludzie się starzeją?
Dlaczego ludzie się starzeją? Ciało ludzkie ma zdolność regeneracji. Uszkodzone komórki odbudowują się, a w miejsce tych, które obumierają, pojawiają się nowe. Ale wraz z wiekiem maleje umiejętność odbudowywania komórek. „Psuje" się ich tyle samo, tylko coraz trudniej i wolniej przychodzi naprawianie. Dlatego właśnie się starzejemy.

Jesteśmy w stanie po wyglądzie człowieka mniej więcej ocenić, ile ma lat. Im ktoś jest starszy, tym ma więcej zmarszczek. Skóra twarzy jest mniej elastyczna i czasami sprawia wrażenie „wygniecionej". Podobnie zresztą jest ze skórą na całym ciele. Starszym ludziom często siwieją włosy - z wiekiem tracą zdolność do produkowania barwników.

Mięśnie młodego człowieka rozrastają się, są silne, natomiast w podeszłym wieku mięśnie się pomniejszają. Kości stają się bardziej kruche i w związku z tym, mniej odporne na złamania. Starszy człowiek nie jest już tak sprawny. Czasami w poruszaniu się pomaga mu laska.

Na pewno pamiętacie bajkę o Czerwonym Kapturku. Wilk przebrany za babcię tłumaczył dziewczynce, że wielkie oczy są mu potrzebne do lepszego widzenia, a duże uszy do lepszego słyszenia. Rzeczywiście, na starość pogarsza się także wzrok i słuch. Nasi dziadkowie i babcie często niedosłyszą i noszą okulary. Czasami też skarżą się, że zapominają o tylu sprawach. Narządy przestają dobrze działać i ludzie częściej chorują.

Człowiek żyje około 70 lat. Ale niektórzy dożywają 100 lat i więcej. Najstarszy człowiek na święcie ma obecnie 114 lat!

To, kiedy i jak będziemy się starzeć, w dużej mierze zależy od nas samych. Dzięki dobremu odżywianiu się i uprawianiu sportów możemy być w świetnej formie, mając nawet 80 lat.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!