views
Wszystkie ciała materialne cechuje bezwładność. To coś w rodzaju „niechęci ciała do jakiejkolwiek zmiany prędkości. Gdy samochód przyspiesza lub hamuje, gdy winda rusza z miejsca lub zatrzymuje się, na jej pasażerów działa sita bezwładności. Poruszający się przedmiot (osoba) „chce" pozostać w ruchu, a stojący w miejscu „niechętnie" zaczyna się poruszać. Im większą masę ma ciało, tym większa jest jego bezwładność.
W samochodach montuje się pasy bezpieczeństwa, aby zapobiec skutkom działania siły bezwładności na pasażerów. W razie zderzenia z innym samochodem czy drzewem nastąpiłoby tak gwałtowne zmniejszenie prędkości, że siła bezwładności mogłaby rzucić kierowcę lub pasażera na przednią szybę. Dzięki zapiętym pasom jazda staje się bezpieczniejsza.
Jeśli ciężarówka z przyczepą wyładowaną piaskiem gwałtownie zahamuje, piasek będzie nadal poruszał się do przodu i jego część spadnie z przyczepy.
W wielu sytuacjach bezwładność jest naszym sprzymierzeńcem. Najprościej otrząsnąć śnieg z butów, tupiąc nogami. Siłą mięśni wprawiamy nogę (z butem) w ruch. Ta sama siła działa na śnieg czy błoto, które w tym momencie są takim „niechcianym pasażerem" naszego buta. Gdy but zderzy się z podłogą, sita bezwładności „zrzuci" śnieg z obuwia.
Podobnie dzieje się, gdy trzepiemy obrus. Potrząsamy nim, a kiedy mocno trzymana przez nas tkanina „wyhamowuje", siła bezwładności sprawia, że okruchy wylatują do góry.
Przeczytaj także:
- Słyszałem, że u niektórych ludzi istnieje zjawisko całkowitego braku odczuwania bólu. Jaka jest tego przyczyna i czym to grozi?
- Czy młode jeże rodzą się z kolcami?
- Chciałabym się dowiedzieć, jak długo będzie żyło Słońce?
- Dlaczego pingwiny nie latają?
- Z czego składa się atmosfera na Marsie?
- Które papierosy są bardziej szkodliwe? Light czy zwykłe
Komentarze
0 comment