views
Internet zamiast lekarza
Wyniki badania wśród 1000 Angielek są zatrważające, co piąta kobieta czeka czasem nawet kilka lat zanim uda się do lekarza, posiłkując się radami dotyczącymi sposobów leczenia właśnie z Internetu. Najczęściej wyszukiwanymi przez nie objawami są: bezsenność, ból głowy, depresja i przemęczenie. Co ciekawe, często, te na ogół niezbyt poważne dolegliwości, doktor Google interpretuje jako symptom nowotworu, sepsy czy wirusa HIV. W Polsce ta sytuacja jest nie wiele lepsza. Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego wynika, że tylko 7 proc. kobiet w sprawie swojego zdrowia, opiera się na ocenie lekarza. Większość, a szczególnie najmłodsze, nastoletnie pacjentki wolą szukać informacji w Internecie.
Przeczytaj: Czy opalanie jest szkodliwe?
Rodzimy dr House
Proceder wyszukiwania wiadomości na temat swojej choroby w Internecie, stał się na tyle powszechne, że ukłuto nawet specjalny termin określający to zjawisko – „syndrom dr Google”. Pacjenci są do tego stopnia przekonani co do prawdziwości tych informacji, że próbują nawet pertraktować z lekarzem prowadzącym zaordynowany sposób leczenia. Potrafią nawet żądać zmiany leku, gdyż przeczytali na jakimś forum, że jest on nieskuteczny. Czasem jednak sami lekarze szukają wsparcia w sieci. Jak przyznaje Bartosz Karczowski, ordynator oddziału pediatrycznego w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie, wyszukiwarka pomogła mu w diagnozie przyczyn nawracającego zapalenia trzustki u jednego z małych podopiecznych. Dzięki kontaktowi z lekarzami z Anglii, za pomocą Googla, medycy z Rzeszowa zidentyfikowali rzadki gen odpowiadający za to schorzenie.
Przeczytaj: Jak szybko pozbyć się siniaka z ciała?
Jak uniknąć pomyłki?
Przede wszystkim nie panikuj. Objawy, które się u Ciebie pojawiły nie od razu mogą świadczyć o poważnej chorobie. Nie wolno jednak bagatelizować niepokojących symptomów. Najlepiej umówić się na wizytę u lekarza rodzinnego, który pokieruje nas do odpowiedniego specjalisty. Monitoruj na bieżąco wszystkie zmiany w swoim organizmie, zapisuj je najlepiej w oddzielnym zeszycie, tak by pomóc medykom dobrze zdiagnozować twoją przypadłość.
Komentarze
0 comment