Gdzie jest lato zimą?
Gdzie jest lato zimą?
Gdzie jest lato zimą? Promienie Słońca padają na kulę ziemską pod różnym kątem. W okolicy biegunów ta sama ilość energii słonecznej musi ogrzać znacznie większą powierzchnię niż w okolicach równika. To dlatego na Antarktydzie temperatura spada nawet do -88°C, a w Afryce może osiągnąć rekordową wartość +58°C.

Ponieważ Ziemia jest ogrzana nierównomiernie, klimat nie jest wszędzie taki sam.

Najsurowszy jest klimat polarny. Latem w okolicy biegunów temperatura rośnie do... -30°C! Na równiku nie ma wyraźnych pór roku - cały czas jest prawie tak samo gorąco (22-26°C), codziennie też pada deszcz. Nieco dalej od równika występują dwie pory roku: letnia - gorąca i deszczowa oraz niewiele chłodniejsza - zimowa pora sucha.

W okolicy zwrotników skok od gorącego lata (40cC) w dzień do „zimowych" przymrozków w nocy odbywa się podczas jednej doby. Deszcz pada tutaj niezmiernie rzadko.

W klimacie podzwrotnikowym zima jest deszczowa, a lato gorące i suche.

Cztery wyraźne pory roku: wiosna, lato, jesień i zima są typowe dla klimatu umiarkowanego, w którym leży Polska.

Gdyby nie to, że oś Ziemi jest nachylona w stosunku do orbity, po której krąży wokół Słońca, nie byłoby pór roku!

22 czerwca promienie słoneczne padają prosto na zwrotnik Raka. Półkula północna, na której leży Polska, otrzymuje więcej energii - mamy lato. Natomiast 22 grudnia Słońce świeci na zwrotnik Koziorożca i lato trwa na półkuli południowej. Na półkuli północnej panuje zima, a Słońce w południe nie wznosi się zbyt wysoko nad horyzont. 21 marca i 23 września Słońce oświetla Równik - długości dnia i nocy są wówczas na obu półkulach jednakowe.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!