
views
Najlepiej udaje się tytoń w krajach gorących. Zbiór odbywa się zwykle we wrześniu, gdy liście zaczynają żółknąć i więdnąć. Zrywają wtedy najpierw liście dolne, po upływie paru tygodni — wyższe, a w końcu najwyżej rosnące; te dają najlepszy gatunek tytoniu.
Chcąc przygotować w należyty sposób liście tytoniowe, fabrykant usiłuje zmniejszyć w nich ilość nikotyny i podnieść smak i aromat liści. W tym celu oberwane liście tytoniowe układają w stosy, wskutek czego następuje w nich lekka fermentacja, zatem liście ciemnieją, nabierają przyjemnego zapachu i tracą pewną ilość nikotyny. Do wyrobu cygar używają różnych gatunków tytoniu: mniej ładne biorą na wnętrze cygara, długie i gładkie wybierają na pokrycie zewnętrzne.
Robotnik bierze do ręki pewną ilość liści i zwija je tak, żeby w środku było grubiej, niż na końcach; potem obwija wszystko liściem większym i wałkuje dla nadania odpowiedniej formy. Przygotowane cygara obcinają do jednakowej długości i zanoszą do suszarni. Potem następuje sortowanie cygar i pakowanie w specjalne ku temu celowi przeznaczone pudełka.
Odpadki z cygar idą na wyrób tabaki, cieńsze zaś liście tytoniowe krają w drobne paski i przeznaczają na wyrób papierosów. Dobroć tytoniu zależy od gatunku krzewu tytoniowego, od sposobu fermentowania, suszenia, a także od umiejętnego zmieszania gatunków. Palenie tytoniu i używanie tabaki ma zgubny wpływ na zdrowie, zwłaszcza działa szkodliwie na mózg i serce.
U nas istnieje kilkanaście fabryk, wyrabiających ze sprowadzanego tytoniu papierosy i cygara. Ponieważ roślina ta wymaga ciepłego klimatu, więc w Polsce bywa uprawiana w niewielkiej ilości tylko na połudn. Podolu. Łączy się ten przemysł z fabrykacją gilz do papierosów.
Komentarze
0 comment