Jak wybrać odpowiedni grill ogrodowy?
Jak wybrać odpowiedni grill ogrodowy?
Weekend, ładna pogoda, ptaszki ćwierkają… A może by tak pogrillować na działce? Bardzo chętnie, ale do tego potrzebny jest grill. A jeśli takowego jeszcze nie posiadasz, to doradzimy Ci jaki powinieneś wybrać, aby spełnił wszystkie Twoje oczekiwania.

Rodzaj grilla
Rozpocznijmy od ustalenia jaki typ opalania będzie nam najbardziej odpowiadał. Rozróżniamy trzy rodzaje grillów: węglowy, gazowy i elektryczny. W węglowym pali się brykietem, a wykonany może być z żeliwa lub cienkiej blachy. Pierwszy jest zdecydowanie cięższy, ale równocześnie jest bardziej stabilny i dłużej będzie nam służył. Natomiast te wykonane z blachy łatwo dają się składać i możemy je zabrać ze sobą nawet na wycieczkę rowerową, nie odczuwając przy tym nadmiaru kilogramów do noszenia. Obydwa należą do najtańszych na rynku.
Do gazowego, jak sama nazwa wskazuje, zamiast węgla podpina się butlę z gazem. Z tego też powodu jest on dużo cięższy niż grille węglowe i zajmuje zdecydowanie więcej miejsca. Zazwyczaj są wielkości szafki, co utrudnia ich przemieszczanie, ale za to szybko się rozpalają i możemy w prosty sposób kontrolować temperaturę grzania. Są to bardzo przydatne funkcje, gdyż nie musimy spędzać godziny rozpalając, niekiedy trującymi, podpałkami brykietu, a także jedzenie na nich przygotowane jest szybko i równomiernie upieczone. Ponadto łatwo się je czyści, a potrawy się nie zwęglają od ognia przez co są zdrowsze, choć nieco mniej aromatyczne niż w przypadku grillów węglowych. Tego typu grille należą do najdroższych i trzeba przy tym pamiętać, że gaz również do tanich nie należy.

Przeczytaj: Czy grill węglowy jest szkodliwy?

Grille elektrycznenależą do najmniejszych rozmiarowo. Są bardzo poręczne i lekkie, lecz wymagają stałego podłączenia do prądu, co znacznie ogranicza miejsca, w których możemy z nich korzystać. Posiadają takie same zalety jak grille gazowe, a dodatkowo możemy ich używać także w domu. Cenowo są droższe niż węglowe.

Z jakiego materiału
Aby grill służył długie lata powinien być zrobiony z żeliwa, nierdzewnej stali albo być pokryty, najlepiej podwójną, warstwą emalii. Jeżeli chcesz być pewny swego zakupu poszukaj modeli z długim okresem gwarancyjnym (niekiedy gwarancja sięga nawet ponad dwudziestu lat).

Wielkość grilla
Wiesz już, że do największych grillów należą te z rodzaju gazowych, jednakże również węglowe i elektryczne mogą być całkiem duże. Dlatego najpierw wybierz odpowiedni rodzaj opalania, a dopiero potem skoncentruj się na gabarytach poszukiwanego sprzętu. Jeżeli planujesz częste grillowanie w gronie więcej niż dziesięciu osób, to wybierz ruszt o średnicy większej niż 50 cm. Natomiast jeśli wolisz biesiadowanie w mniejszym gronie, a najbardziej liczy się dla Ciebie mobilność grilla, to wybierz mały grill węglowy lub elektryczny. Dzięki temu ruszt będzie cały obłożony jedzeniem, co w znaczny sposób ograniczy potrzebną energię do podgrzania potraw.

Przeczytaj: Jak zbudować grill ogrodowy?

Inne wymiary dobieramy według własnego gustu, jednocześnie pamiętając o tym, że grill będziemy musieli gdzieś przechowywać, a niekiedy może on zajmować sporo miejsca i zagracać cały schowek.
Warto zwrócić uwagę na grille, które są wyposażone w pokrywę i popielnik. Pokrywa pozwala nam przyspieszyć pieczenie i zachować równomierną temperaturę na ruszcie, a popielnik możemy znaleźć jedynie w grillach węglowych, gdyż służy on do łatwego pozbywania się popiołu z paleniska – pomocny przy długim grillowaniu, gdy pod rusztem zgromadzi się duża ilość popiołu i nie ma gdzie układać kolejnych węgielków. Oba dodatki nieco zwiększają rozmiar całego grilla, ale są bardzo pomocne w grillowaniu.

Dodatki
Każda pokrywa grilla powinna być wyposażona w otwory wentylacyjne, doprowadzające powietrze do ognia. Dobrze jest, jeśli mogą być one zamknięte, zwłaszcza w przypadku grillów węglowych, gdyż w ten sposób węgle zaczynają się żarzyć zamiast spalać, co wpływa na smak potraw.
Do grillów gazowych możemy dostać metalowe wkładki, które montuje się pod rusztem. Dzięki nim ruszt się równomiernie nagrzewa, a kapiący tłuszcz nie brudzi palników. Podobną funkcję sprawują kamienie powstałe z lawy.

Przeczytaj: Czego nie można grilować?

Użytecznymi dodatkami są także kółka umożliwiające przesuwanie grilla, szczypce i łopatki do układania jedzenia, specjalne ruszty (do pieczenia kotletów i ryby), termometr do kontrolowania temperatury, stoliki i półki do przygotowywania jedzenia, talerze do pieczenia pizzy, koszyki do grillowania warzyw, wieszaki do wieszania szczypiec i łopatek, pędzelki do smarowania mięsa, no i oczywiście talerze i sztućce, którymi będziemy spożywali gotowe dania.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!