Jak z morskiej wody zrobić pitną? Najnowocześniejsze systemy oddzielają cząsteczki wody i soli
Jak z morskiej wody zrobić pitną? Najnowocześniejsze systemy oddzielają cząsteczki wody i soli
Niedostatek wody pitnej trapi dziś 1 750 000 000 ludzi, a w ciągu kolejnych 50 lat liczba ta ma się podwoić. Tymczasem w morzach i oceanach jest pełno wody, tyle że słonej. Rozwiązaniem byłoby jej odsolenie. Czy dzisiejsza nauka i technologia daje nam już takie możliwości? Czy powinniśmy się obawiać, że być może już niedługo zabraknie wody pitnej?

Najstarszą i najczęściej stosowaną metodą oczyszczania wody jest de­stylacja, znana już w IV wieku p.n.e. Gdy podgrzejemy wodę, zmieni się ona w parę wodną, a sole pozostaną w kolbie destylacyjnej. Po schłodze­niu i skropleniu pary otrzymujemy czystą wodę. Pro­blem stanowią wysokie koszty takiej produkcji. Dla­ tego metodę tę stosuje się tam, gdzie łatwo uzyskać wysoką temperaturę. Na statkach już od ponad stu lat wykorzystuje się destylację do oczyszczania wody do picia i potrzebnej maszynom do działania.

MNIEJ WYDAJNE METODY

Od stuleci wykorzystuje się także zamrażanie wody, jednak wadą tej metody jest trudność oddzielania kryształków lodu od solanki. Za pomocą tzw. elektro- dializy można usunąć z roztworu jony soli. Metoda ta nie jest tak energochłonna jak inne, jej minusem jest jednak to, że usuwa tylko naładowane cząsteczki (czy­ li właśnie jony), zaś inne substancje pozostają w wo­dzie. Dlatego metoda ta lepiej nadaje się do oczysz­czania ścieków czy uzdatniania wody użytkowej.

PRZEPUŚCI WODĘ, ALE SOLI JUŻ NIE

Najbardziej zaawansowaną techniką odsalania wody jest tzw. odwrócona osmoza. Morska woda jest pom­powana rurkami do specjalnej półprzepuszczalnej membrany. Po przejściu przez nią woda jest już słod­ka. Membrana zatrzymuje sól, a przesolona, gęsta „zupa'/ która zostaje, jest wypuszczana z powrotem do morza. Najnowocześniejsze urządzenia tego typu, takie jak w izraelskim Sorek na południe od Tel Awiwu, produkują 500 000 m3 wody pitnej dziennie.

Drogą odsalania morskiej wody Izrael zapewnia po­ nad połowę wody pitnej swoim obywatelom.

Przeczytaj także inne artykuły:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!