views
Najstarszą i najczęściej stosowaną metodą oczyszczania wody jest destylacja, znana już w IV wieku p.n.e. Gdy podgrzejemy wodę, zmieni się ona w parę wodną, a sole pozostaną w kolbie destylacyjnej. Po schłodzeniu i skropleniu pary otrzymujemy czystą wodę. Problem stanowią wysokie koszty takiej produkcji. Dla tego metodę tę stosuje się tam, gdzie łatwo uzyskać wysoką temperaturę. Na statkach już od ponad stu lat wykorzystuje się destylację do oczyszczania wody do picia i potrzebnej maszynom do działania.
MNIEJ WYDAJNE METODY
Od stuleci wykorzystuje się także zamrażanie wody, jednak wadą tej metody jest trudność oddzielania kryształków lodu od solanki. Za pomocą tzw. elektro- dializy można usunąć z roztworu jony soli. Metoda ta nie jest tak energochłonna jak inne, jej minusem jest jednak to, że usuwa tylko naładowane cząsteczki (czy li właśnie jony), zaś inne substancje pozostają w wodzie. Dlatego metoda ta lepiej nadaje się do oczyszczania ścieków czy uzdatniania wody użytkowej.
PRZEPUŚCI WODĘ, ALE SOLI JUŻ NIE
Najbardziej zaawansowaną techniką odsalania wody jest tzw. odwrócona osmoza. Morska woda jest pompowana rurkami do specjalnej półprzepuszczalnej membrany. Po przejściu przez nią woda jest już słodka. Membrana zatrzymuje sól, a przesolona, gęsta „zupa'/ która zostaje, jest wypuszczana z powrotem do morza. Najnowocześniejsze urządzenia tego typu, takie jak w izraelskim Sorek na południe od Tel Awiwu, produkują 500 000 m3 wody pitnej dziennie.
Drogą odsalania morskiej wody Izrael zapewnia po nad połowę wody pitnej swoim obywatelom.
Komentarze
0 comment