Kto wynalazł wódkę? Dawni alchemicy!
Kto wynalazł wódkę? Dawni alchemicy!
Choć ludzie znają napoje alkoholowe od tysięcy lat, przez większość tego czasu musieli się zadowalać winem i piwem. Jeszcze tysiąc lat temu spirytus służył głównie jako lek oraz składnik perfum. Wkrótce potem jednak i mocniejsze trunki stały się częścią naszej cywilizacji.

Bez zbytniej przesady można powiedzieć, że alkohol jest tak stary jak ludzkość. Starożytność znała szereg różnych napojów alkoholowych. Na przykład w Mezopotamii przed ponad siedmioma tysiącami lat wytwarzano sok ze sfermentowanych daktyli, a zarówno Sumerowie, jak i Egipcjanie już sześć tysięcy lat temu popijali piwo ze słodu i kwasu chlebowego. Na zbliżony czas datuje się pierwsze próby wytwarzania wina. A jak było z wódką?

DEMON Z BUTELKI

Sama fermentacja wina, miodu lub słodu zbożowego pozwala uzyskać stężenie alkoholu na poziomie 15%. Etanolu jest wówczas w mieszance tyle, że zabija drożdże i zatrzymuje dalszą produkcję alkoholu. Dlatego starożytność nie znała wódki. Legendarnego „demona z butelki" ludzkość wypuściła dopiero wieki później.

TAJEMNY PROCES DESTYLACJI

Jako pierwsi zwycięsko przez próby destylacji przeszli arabscy i chińscy alchemicy. Oba te narody, niezależnie od siebie, opracowały tę technologię już przed rokiem 1000. Europa poznała ich wynalazek za sprawą rycerzy powracających z wypraw krzyżowych. Pierwsze ślady produkcji spirytusu na naszym kontynencie pochodzą z około XII wieku, a miało to miejsce w Salerno we Włoszech.

ŻYWA WODA Z ALBIONU

W tym samym czasie na Wyspach Brytyjskich narodziła się whisky. Nie da się jednak stwierdzić, kto jako pierwszy zaczął wytwarzać ten napój - Szkoci czy Irlandczycy. Irlandzką whiskey od produktów ze Szkocji, zwanych whisky, różni nieco technologia produkcji. Słód suszy się tam bez palenia i dlatego napój ma inny smak. Sama nazwa ma pochodzenie z języka gaelickiego, w którym uisge beatha oznaczało „wodę życia'.'Towa-rzyszyła ona podobno szkockim góralom dosłownie na każdym kroku. Whisky podawano położnicom, w niej chrzczono noworodki, pito ją podczas zaręczyn i zaślubin lub z okazji zawarcia umowy.

LEK Z JAŁOWCA

Kolejnym rozdziałem tej historii jest gin. Wymyślił go na początku XVI stulecia holenderski lekarz Franciscus Sylvius, który jako pierwszy wydestylował w laboratorium czysty spirytus z dodatkiem jagód jałowca. Nazwał go z holenderskiego genever, co oznaczało właśnie jałowiec. Jego celem nie było jednak stworzenie napoju, tylko lekarstwa na oczyszczanie krwi. Gin zyskał popularność jako napój dopiero w Anglii pod koniec XVII wieku, dokąd dotarł za sprawą króla Wilhelma III Grabskiego (1650-1702).

OGNISTA WODA ZE WSCHODU

Z wynalazkiem wódki jest podobnie jak z whisky. Spór o nią toczę Rosjanie, Ukraińcy i Polacy. Niektóre źródła twierdzą, że była wyrabiana w Polsce już w VIII wieku, inne przesuwają tę datę o stulecie, a miejsce - na tereny dzisiejszej Rosji. W tych czasach można jednak mówić tylko o sfermentowanym napoju zbożowym. Pierwsza prawdziwa gorzelnia powstała w XII wieku w Rosji. Wkrótce mocny napój stał się popularnym lekarstwem, a to dlatego, że doskonale przeczyszczał żołądek.   

Przeczytaj inne artykuły:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!