Nowy trojan atakuje internautów i zmusza ich do płacenia okupu za odzyskanie dostępu do własnych danych!
Nowy trojan atakuje  internautów i zmusza ich do płacenia okupu za odzyskanie dostępu do własnych danych!
Nowy trojan atakuje internautów i zmusza ich do płacenia okupu za odzyskanie dostępu do własnych danych! Złośliwy programik W32/DatCrypt jednocześnie pozostawia ofiarę w przekonaniu, że to nie był atak, a jedynie próba uratowania cennych danych przed całkowitą ich utratą. Producent rozwiązań do ochrony danych F-Secure informuje o sposobie działania trojana, ostrzega i radzi jak się przed nim zabezpieczyć.

Kiedy trojan W32/DatCrypt zainfekuje komputer – sprawia, że pliki muzyczne, video, zdjęcia czy dokumenty Microsoft Office nie mogą zostać otworzone ze względu na błąd. W rzeczywistości zostają one zaszyfrowane przez DatCrypt.  Następnie trojan wyświetla, wyglądającą na autentyczny komunikat z Windowsa, poradę o potrzebie zainstalowania aplikacji nazwanej Data Doctor 2010. Jest ona rekomendowana, jako oprogramowanie naprawiające błąd w odczytywaniu plików. Jeżeli użytkownik zaufa trojanowi i pobierze „doktora” pojawia się kolejna wiadomość o tym, iż wersja darmowa umożliwia naprawę tylko jednego z popsutych plików. W celu odzyskania dostępu do reszty dokumentów, zdjęć czy filmów należy kupić pełną wersję produktu, a to kosztuje 89, 96 $ (zgodnie z dzisiejszym średnim kursem podawanym przez NBP jest to równowartość około 257 złotych). Jak tylko pieniądze zostaną przelane, użytkownik odzyskuje możliwość otwierania swoich plików.

- Trojan działa w bardzo przebiegły sposób. Użytkownik bardzo chce odzyskać dostęp do swoich danych i najprawdopodobniej nawet nie zorientuje się, iż padł ofiarą cyberprzestępców. Można sobie wyobrazić sytuację, w której użytkownicy będą polecali Data Doctora 2010 innym, jako świetne rozwiązanie umożliwiające szybkie naprawienie popsutych plików. Trojan działa podobnie jak File Fix Pro odkryty w poprzednich latach – komentuje Mikko , Szef Zespołu Badawczego

Przed działaniem trojana chronią rozwiązania zabezpieczające jak również regularne backup danych.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!