Skąd się bierze gęsia skórka?
Skąd się bierze gęsia skórka?
Skąd się bierze gęsia skórka? Gdy jest nam zimno, malutkie włoski na naszym ciele stają dęba, a skóra pokrywa się wypustkami. Zwykle czujemy wtedy lekki dreszczyk. Nazywamy to gęsią skórką.

Jej sprawcami są niewielkie mięśnie przyczepione do dolnych końcówek włosów. Krew zaczyna szybciej krążyć, aby ogrzać ciało, mięsień kurczy się, a tkwiący skośnie w skórze włosek wyprostowuje się. Gęsiej skórki możemy dostać nie tylko z zimna. Kiedy oglądamy straszny film albo jesteśmy czymś bardzo podekscytowani, włoski także stają na baczność na skutek skurczu mięśni. Ale wtedy za szybsze krążenie krwi odpowiedzialny jest hormon - adrenalina, wydzielający się w sytuacji zagrożenia.

Skóra pokrywa całe nasze ciało i jest niezwykle ważna. Można porównać ją do strażnika. Zatrzymuje wewnątrz niezbędną do życia wodę, zapobiega wychłodzeniu oraz chroni organizm przed wnikaniem do niego szkodliwych substancji z zewnątrz. Najcieńszą skórę, o grubości tylko 1 milimetra, mamy na powiekach, a najgrubsza, licząca 5 milimetrów i więcej, pokrywa podeszwy stóp. W skórze rozmieszczone są kanaliki, zwane gruczołami potowymi. Kiedy jest nam gorąco, gruczoły wydzielają pot, aby ochłodzić skórę.

Za kolor skóry odpowiada zawarty w niej barwnik - melanina. Im więcej jej posiadamy, tym ciemniejsza jest nasza skóra. A im ciemniejsza, tym odporniejsza na słońce, gdyż melanina chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Dlatego skóra ludzi żyjących w okolicach równika, gdzie jest najwięcej słońca, ma kolor ciemnobrązowy. Melanina nie zawsze rozkłada się równomiernie w skórze. Piegi i pieprzyki, zwane też znakami piękności, to nic innego jak skupiska melaniny.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!