W jaki sposób dźwięki dochodzą do ucha?
W jaki sposób dźwięki dochodzą do ucha?
Dźwięki rozchodzące się wibracje powietrza, wywołane drgającymi ciałami. Dźwięk rozchodzi się także w wodzie i w innych ośrodkach sprężystych, np. w metalach. Wibracje wywołane źródłem dźwięku rozchodzą się koncentrycznie wokół niego.

 Możesz, porównać wibracje powietrza do fal, które rozchodzą się na powierzchni wody, gdy wrzucimy kamień. Dźwięki rozchodzą się w powietrzu z prędkością około 330 m/s. Gdy wibracje powietrza dotrą do naszych uszu słyszymy je jako wrażenie dźwiękowe. W uchu wewnętrznym znajdują się leź trzy wzajemnie prostopadłe przewody, tworzące narząd równowagi.

Co dzieje się we wnątrz ucha?

 Dźwięki zbierane przez małżowinę uszną przechodzą przewodem słuchowym zewnętrznym do błony bębenkowej. Drgania błony bębenkowej przekazywane są kostkom słuchowym (młoteczek,  kowadełko, strzemiączko). Przestrzeń, w której zawarte są kosteczki słuchowe to ucho środkowe. Dalej, strzemiączko przekazuje drgania do płynu wypełniającego ślimak, znajdujący się w uchu wewnętrznym.

W przewodzie ślimakowym znajduje się narząd Cortiego z komórkami zmysłowymi, zamieniającymi drgania na impulsy nerwowe przekazywań do mózgu.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!