W jaki sposób kości się poruszają?
Ruchliwość szkieletowi zapewniają stawy. Łączą one ze sobą dwie stykające się kości i pozwalają im na określone ruchy. Aby staw prawidłowo pracował, jest wzmocniony bardzo mocnymi więzadłami i zamknięty w chroniącej go torebce stawowej.

Sam staw podobny jest do łożyska. Stykające się powierzchnie kości pokrywa szklista chrząstka stawowa. Aby zmniejszyć tarcie, smarowana jest mazią wydzielaną przez błonę maziową, wyścielającą wewnętrzną stronę torebki stawowej. Maż to płyn podobny do limfy, zawierający substancje śluzowe.

Co to jest chrząstka?

W niektórych częściach ciała, na przykład w nosie i w uchu, nic ma kości. Ich szkielet jest zbudowany z miękkiej i elastycznej tkanki łącznej zwanej chrząstką. Tkanka ta znajduje się we wszystkich stawach, a także w tchawicy, oskrzelach i dyskach międzykręgowych. Z chrząstki zbudowane są też końcowe części żeber.

Co to są więzadła?

Więzadła to wiązki włókien tkanki łącznej, wiążące ze sobą kości w stawie lub mocujące inne narządy. Niektóre więzadła są bardzo mocne. Więzadło ze stawu biodrowego, mające 8 mm średnicy, wytrzymuje ciężar 50 kg. Wzdłuż kręgosłupa biegną liczne więzadła usztywniające kręgosłup.

What's your reaction?

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!