Jak nauczyć dziecko koncentracji?
Jak nauczyć dziecko koncentracji?
Umiejętność skoncentrowania się na danej czynności jest niebywale ważna w życiu dziecka szczególnie w wieku szkolnym, gdyż pozwala na szybkie i efektywne przyswajanie wiedzy.Inne ćwiczenia należy proponować dziecku w wieku przedszkolnym, a inne starszym dzieciom. Od przedszkolaków można oczekiwać skupienia uwagi na czas od 3 do 5 minut, u dzieci starszych czas ten należy wydłużać. Oto kilka ćwiczeń służących nauczeniu dziecka koncentracji.

Przedszkolakowi można dać pudełko zapałek i poprosić, aby ułożyło zapałki na stole równolegle do siebie w równych odległościach. Inne ćwiczenie to tradycyjne układanie wieży z klocków czy układanie puzzli o małej liczbie elementów. Odrysowywanie obrazków z wzorów również może pełnić funkcję trenującą umiejętność skoncentrowania się.

Starszemu dziecku możemy dać za zadanie odnalezienie i zaznaczenie w określonym tekście wszystkich literek np. „a”. Wspaniale sprawdzi się odszukiwanie różnic na dwóch pozornie identycznych obrazkach, układanie puzzli itp.

Dobrym ćwiczeniem ułatwiającym koncentrację jest tzw. „leniwa ósemka”. Ćwiczenie polega na rysowaniu na papierze lub w powietrzu przewróconej ósemki. Ważne aby ćwiczenie wykonywać powoli, płynnie, podążać wzrokiem za ruchami ręki/ołówka i zmieniać strony – rysować ósemkę raz w jednym raz w drugim kierunku.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!