views
Skąd się bierze ciemieniucha?
Ciemieniucha spowodowana jest nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów łojowych i nadmiernym złuszczaniem się naskórka. Kłopotliwe łuski zazwyczaj pojawiają się między szóstym tygodniem a trzecim miesiącem życia dziecka. Dolegliwość ta dotyka niemal połowy niemowląt.
Co pomoże?
Gdy łusek jest niewiele, spróbuj domowych sposobów. Na kilka godzin przed kąpielą wetrzyj w skórę główki dziecka oliwkę lub ciekłą parafinę i włóż bawełnianą czapeczkę - taki ciepły kompres rozmiękczy łuski. Podczas kąpieli umyj włoski. Wtedy łuski i resztki oliwki zostaną wypłukane. Jeśli część łusek pozostanie, delikatnie wyczesz je miękką szczoteczką. Nie zdrapuj strupków na sucho. Skóra maleństwa jest delikatna i możesz ją podrażnić. Jeśli sama
oliwka i czesanie nie skutkują, kup w aptece preparaty przeciwko ciemieniusze. Pediatra może ci też zapisać robioną w aptece maść cholesterolową - jest bardzo skuteczna.
Jak myć główkę?
Dziecku z ciemieniuchą myj główkę codziennie. Możesz używać do tego mydełka dla dzieci, płynu typu 2 w 1, emlientu (specjalnego preparatu nawilżającego) lub szamponu. Wybieraj delikatne kosmetyki, które nie podrażniają skóry.
Ile trwa kuracja?
Lecznicze zabiegi trzeba powtarzać codziennie aż do ustąpienia zmian. Niestety po pewnym czasie ciemieniucha może powrócić - wtedy leczenie należy powtórzyć. Zazwyczaj problemy kończą się około pierwszych urodzin, choć są i trzylatki, które mają na głowie ślady ciemieniuchy.
Czy to nie jest objaw alergii?
Rzeczywiście, małych alergików ciemieniucha dotyka znacznie częściej. Jeśli zauważyłaś, że łusek na główce maleństwa jest bardzo dużo i trudno się ich pozbyć albo jeśli podobne zmiany pojawiają się w coraz to innych miejscach na ciele, np. na twarzy, pośladkach albo brzuchu dziecka, koniecznie idź z nim do lekarza. Być może stwierdzi u malucha np. alergię albo łuszczycę czy grzybicę.
Komentarze
0 comment