Co powinien wiedzieć oraz zrobić każdy kandydat na przedsiębiorcę?
Co powinien wiedzieć oraz zrobić każdy kandydat na przedsiębiorcę?
Jednym z podstawowych warunków sukcesu jest dobry pomysł, pozwalający nowej firmie szybko zdobyć klientów, odróżnić się w ich oczach od firm konkurencyjnych, nadający firmie oryginalną tożsamość

Myślisz o założeniu własnego biznesu? Chcesz sam być dla siebie pracodawcą? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Marzenie o prowadzeniu własnej firmy towarzyszy wielu ludziom, ale tylko nielicznym udaje się je zrealizować w pełni. Zdaniem niektórych ekspertów, naturalne predyspozycje do osiągania sukcesu w biznesie ma zaledwie ok. 5 proc. ludzi. Te naturalne predyspozycje to szczególne cechy charakteru, składające się na osobowość przedsiębiorczą. W biznesie liczą się szybkie postanowienia podejmowane po części na podstawie intuicji, a zbyt długie i zbyt drobiazgowe rozważania intelektualne opóźniają podejmowanie trafnych decyzji.

Każdy kandydat na przedsiębiorcę powinien więc przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, czy posiada dostatecznie dużo cech osoby przedsiębiorczej.

Musi też rozważyć, czy dziedzina, w której zamierza być aktywny i pierwsze działania nowej firmy rokują szanse powodzenia. Warto wiedzieć,  że co roku w Polsce powstaje blisko 200 tys. nowych firm, zwykle jednoosobowych. Ale tylko połowa z nich dożywa trzeciej rocznicy założenia, a niespełna co trzecia jest w stanie przetrwać pięć lat. Większość upada bądź jest likwidowana, gdyż nie są w stanie generować zysku. Dzieje się tak m.in. dlatego, że spora część osób zakłada firmę bez przekonania co do własnych możliwości, a z konieczności (bo straciła pracę, bądź nie ma dobrego pomysłu na życie). W odniesieniu sukcesu przeszkadza także nastawienie minimalistyczne – np. niechęć do inwestowania od początku w rozwój firmy, a badania potwierdzają, że właśnie osoby śmielej inwestujące częściej wygrywają na rynku.

Jednym z podstawowych warunków sukcesu jest dobry pomysł, pozwalający nowej firmie szybko zdobyć klientów, odróżnić się w ich oczach od firm konkurencyjnych, nadający firmie oryginalną tożsamość. Taki dobry pomysł jest ważniejszy niż posiadanie wystarczającego do uruchomienia firmy kapitału, który jest warunkiem niezbędnym do rozpoczęcia jakiejkolwiek działalności gospodarczej, ale sam w sobie nie gwarantuje powodzenia. Natomiast kapitał można pozyskać właśnie dzięki oryginalnemu pomysłowi na biznes.


Przeczytaj także inne artykuły:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!