views
Stare powiedzenie o tym, że małe dziecko - mały kłopot, a duże dziecko - duży kłopot, bardzo dobrze pasuje do problemu zabezpieczenia finansowej przyszłości dzieci. Dlatego już od momentu narodzenia się dziecka warto odkładać środki na wydatki związane z jego dorastaniem, bo one wcześniej czy później się pojawią i wcale nie będą małe.
Wzrost wydatków odczuwany przez młodych rodziców jest zazwyczaj niewspółmiernie niski w porównaniu do obciążeń ponoszonych przez nich w momencie, gdy ich dziecko jest coraz starsze, zwłaszcza, gdy zaczyna już chodzić do szkoły ponadpodstawowej, a tym bardziej, gdy rozpoczyna studia. Problemy finansowe wielu rodzin powodują, że chcąc studiować młodzi ludzie wielokrotnie muszą liczyć wyłącznie na siebie. W efekcie, podejmują studia wieczorowe lub zaoczne, a resztę czasu poświęcają na pracę zawodową. Chociaż takie zachowanie jest przejawem ich przedsiębiorczości i niewątpliwie zasługuje na pochwałę, to w praktyce łączenie studiów z pracą jest trudne i często odbija się na wynikach w nauce lub pracy. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy ze względu na złą sytuację materialną, studenci podejmują pracę na pełen etat zamiast pracy dorywczej, dzięki której mogą uzupełniać dochody otrzymywane od rodziców. Aby uniknąć takiej sytuacji, rodzice powinni odpowiednio wcześnie myśleć o przyszłości finansowej dzieci i gromadzić niezbędny kapitał. Dobrym rozwiązaniem mogą być ubezpieczenia posagowe, czyli specjalne programy oszczędnościowe, które zapewniają uposażonemu dziecku wypłatę sumy ubezpieczenia z chwilą osiągnięcia przez nie wieku określonego w umowie (np. 18 lub 25 lat). Stanowią one również zabezpieczenie dla dziecka w sytuacji nieszczęśliwego wypadku rodzica, jego śmierci lub inwalidztwa. Niektóre umowy przewidują możliwość wykupu dodatkowej opcji ubezpieczenia dającej możliwość inwestowania środków. Jeżeli zatem poważnie myślicie nad dobrym życiowym startem waszego dziecka i chcecie zapewnić mu spory kapitał po zakończeniu nauki, postarajcie się jak najwcześniej zawrzeć umowę. Im dłużej będziecie wpłacać składkę, tym wyższa będzie kwota wypłacona waszemu dziecku z tytułu ubezpieczenia.
Kolejnym rodzajem zabezpieczenia może być ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym. Tego typu polisy gwarantują wypłatę określonej sumy na wypadek śmierci rodzica już od pierwszego dnia trwania ubezpieczenia. Dodatkowo, część waszej składki, która nie pokrywa ryzyka śmierci, jest inwestowana i pełni funkcję oszczędnościową. Korzyścią z tego typu zabezpieczenia jest pewność, że w przypadku gdyby was zabrakło na tym świecie, wasze dziecko otrzyma gwarantowaną w polisie kwotę ubezpieczenia. Minusem tego rozwiązania jest natomiast to, że jedynie część waszej składki jest inwestowana. W efekcie następuje wolniejszy przyrost kapitału niż gdybyście samodzielnie inwestowali w fundusz inwestycyjny. Z drugiej strony okres inwestycji jest na tyle długi (18-19 lat), że mimo wszystko daje to szanse na znaczny przyrost zaoszczędzonych środków.
Interesująca alternatywą jest kupno mieszkania na kredyt, a następnie jego wynajęcie. Dochód z najmu może pokrywać miesięczne raty spłacanego kredytu do chwili, gdy wasze dzieci staną się dorosłe. Wówczas najprawdopodobniej cały kredyt zostanie już spłacony, a dochód z dalszego najmu stanie się stałym źródłem utrzymania waszych dzieci w okresie studiów.
Komentarze
0 comment