Co wybrać – lokata czy konto oszczędnościowe?
Co wybrać – lokata czy konto oszczędnościowe?
Jeśli masz trochę uzbieranych oszczędności i chciał(a)byś je bezpiecznie zainwestować masz dwa dobre rozwiązania. Możesz zdecydować się na lokaty lub konta oszczędnościowe. Który z tych produktów będzie dla Ciebie lepszy?

Kiedy warto zdecydować się na lokatę?

Lokaty są bardzo wygodnym i prostym produktem bankowym. Są też najlepszym sposobem na uzyskanie atrakcyjnego zwrotu przy pełnym bezpieczeństwie inwestycji. Przede wszystkim jednak w porównaniu z kontami oszczędnościowymi charakteryzują się zazwyczaj nieco wyższym oprocentowaniem. Banki premiują lokaty i oferują na nich atrakcyjniejsze stopy zwrotu, ponieważ zapewniają one większą trwałość utrzymywania środków w danym banku. Zerwanie lokaty wiąże się z utratą odsetek, dlatego nikt kto nie jest do tego zmuszony, nie rozwiązuje lokaty przed końcem jej trwania. W efekcie banku traktują zgromadzone w ten sposób środki jako bardziej trwałe i korzystniej wyglądają one w wewnętrznych wskaźnikach płynności banku – kontrolowanych regularnie przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Inną korzyścią z lokat jest szybkość i wygoda związane z ich założeniem. Zazwyczaj można to szybko zrobić online, a przede wszystkim (w stosunku do konta oszczędnościowego) jak kończy się lokata, nie trzeba fatygować się do oddziału, żeby ją zamknąć.

Kiedy lepszym wyborem będzie konto oszczędnościowe?

Oprocentowanie na kontach oszczędnościowych jest zazwyczaj nieco niższe niż na lokatach, mają one jednak kilka zalet. Przede wszystkim dużą korzyścią związaną z kontem oszczędnościowym w porównaniu do lokaty jest elastyczność. Lokatę można założyć raz, a później nie da się już zmienić kwoty. Tymczasem pieniądze na konto oszczędnościowo można wpłacać w różnych okresach i od razu będzie naliczane od nich oprocentowanie. Dzięki temu konta oszczędnościowe to idealne rozwiązanie do regularnego oszczędzania. Jeśli np. chcesz odkładać długoterminowo na jakiś cel określoną kwotę co miesiąc, konto oszczędnościowe będzie najlepszym wyborem.

Z drugiej strony elastyczność związana z kontami oszczędnościowymi działa też przy wypłatach. Jeśli potrzebujesz skorzystać ze środków, które trzymasz na koncie oszczędnościowym, w każdej chwili masz do nich dostęp bez utraty odsetek naliczonych do momentu wypłaty środków. Trzeba tylko uważać na prowizję za wypłatę środków. Najczęściej pierwsza wypłata w miesiącu jest bezpłatna, natomiast kolejne wiążą się z wysokimi prowizjami.

Inną zaletą kont oszczędnościowych jest możliwość wpłacenia dość wysokich kwot. Zazwyczaj przy najbardziej atrakcyjnych ofertach lokat jest ograniczenie do 10 tys. PLN. Jeśli masz większą kwotę, koniecznie sprawdź ofertę kont oszczędnościowych. Często są one atrakcyjnie oprocentowane do poziomu 100 tys. PLN.

Podsumowanie

Kiedy lepsza będzie lokata?

  • zależy Ci przede wszystkim na jak najwyższym oprocentowaniu;
  • chcesz zainwestować swoje oszczędności szybko i bez zobowiązań po upływie czasu trwania lokaty;

Kiedy lepsze będzie konto oszczędnościowe?

  • potrzebujesz elastyczności – nie wiesz kiedy środki będą Ci potrzebne, albo planujesz regularnie dokładać do swoich oszczędności;
  • masz do ulokowania kwotę większą niż 10 tys. PLN a oferty lokat dla takich kwot nie wydaję Ci się atrakcyjne.

 

 

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!