
views
„Czyszczenie historii kredytowej w BIK – tanio i skutecznie” – ogłoszenia o takiej treści można wciąż znaleźć w internecie i na słupach ogłoszeniowych. Dla klientów, którym ciąży zła historia kredytowa, taka usługa może się wydawać bardzo atrakcyjna. Bo kto nie chciałby wymazać niechlubnej przeszłości?
Przeczytaj: Szybki kredyt bez BIK-u i zaświadczeń – na co trzeba uważać?
Czyszczenie złej historii kredytowej to mit?
Nie ma łatwego sposobu wpływania na informacje zgromadzone w BIK. Biuro Informacji Kredytowej działa na zasadach określonych w prawie, głównie w ustawie Prawo bankowe. Określa ono m.in. jakie dane i jak długo może przetwarzać BIK. Przyjrzyjmy się pokrótce tym zasadom.
Jeśli chodzi o informacje o kredytach, które mają opóźnienia w spłacie, czyli tzw. złą historię kredytową, BIK ma obowiązek przetwarzać je przez 5 lat od daty zamknięcia takiego kredytu. Nie jest do tego wymagana zgoda klienta. Jeśli mamy otwarte, niespłacane terminowo kredyty, to musimy je najpierw w całości spłacić i odczekać 5 lat od tego momentu, żeby BIK stracił prawo do korzystania z tych informacji.
W praktyce jedyny przypadek, gdy wyczyszczenie złej historii kredytowej w BIK wchodzi w grę, to sytuacja, gdy w systemie znajdują się nieprawdziwe dane, np. bank lub SKOK wprowadził do BIK błędne dane lub staliśmy się ofiarami przestępstwa polegającego na wyłudzeniu kredytu na naszą tożsamość.
Przeczytaj: Co się składa na koszt kredytu hipotecznego
Uwaga na czyszczenie pozytywnej historii
Paradoks polega na tym, że wyczyszczenie historii w BIK jest możliwe w przypadku kredytów spłaconych terminowo, czyli tzw. dobrej historii kredytowej. Znowu warto sięgnąć do zasad działania tej instytucji.
BIK może przetwarzać informacje o kredytach spłacanych terminowo od momentu ich zaciągnięcia do momentu spłaty. Dotyczy to wszystkich rodzajów kredytów i pożyczek udzielanych przez banki i SKOK-i, kart kredytowych, limitów w koncie czy zakupów na raty. Żeby BIK mógł gromadzić te dane dłużej, konieczne jest udzielenie na to zgody, zazwyczaj podczas podpisywania umowy o kredyt. Rzetelnym klientom powinno jednak na tym zależeć, ponieważ dobra historia kredytowa oznacza większą przychylność instytucji finansowych i lepsze warunki kredytu w przyszłości.
I teraz najważniejsze: dobrą historię kredytową możemy wyczyścić w każdym momencie, odwołując zgodę na gromadzenie danych o spłaconych kredytach. Można to zrobić w banku lub bezpośrednio w BIK. Tylko po co mielibyśmy wymazywać swoją dobrą przeszłość i obniżać swoją wiarygodność w oczach banków?
Przeczytaj: Jak wyczyścić swoją historię w BIK?
Co się pod tym kryje?
Pozostaje pytanie, dlaczego niektóre firmy oferują usługę wyczyszczenia historii w BIK? Taka operacja nie niesie ze sobą żadnych korzyści dla rzetelnych klientów, a tylko w ich przypadku jest możliwa.
Wydaje się, że chodzi o zdobycie kontaktów do osób borykających się ze spłatą zadłużenia i próbę zarobienia na ich kłopotach. Jako „czyszczenie BIK” można sprzedać np. kolejny kredyt, za pomocą którego będą spłacać opóźnione zadłużenie i kierować się w stronę oczyszczenia swojej historii kredytowej. Inna możliwość to świadczenie fikcyjnych usług prawnych bazujących na niewiedzy i desperacji części klientów, o których z góry wiadomo, że nie mogą być skuteczne.
Komentarze
0 comment