Czy długi się przedawniają?
Czy długi się przedawniają?
Dług może ulec przedawnieniu, ale różne rodzaje długów przedawniają się w różnym czasie. Niestety, wierzyciele mogą żądać spłaty przedawnionych długów, a dłużnicy popełnić błędy i tym samym sprawiać, że dług znowu trzeba spłacać.

Przedawnienie długów działa trochę inaczej, niż mogłoby się wydawać. W polskim prawie to, że dług się przedawnia, nie oznacza, że automatycznie znika. Nie oznacza też, że wierzyciel musi automatycznie przerwać dochodzenie swoich należności i spisać je na straty.

Przedawnienie długu, czyli co?

Przedawnienie długów oznacza, że od daty wymagalności długu (np. niezapłaconej raty pożyczki bankowej, mandatu za jazdę bez biletu czy rachunku za telefon) minęła określona liczba lat. Dług staje się wtedy przedawniony.

Przeczytaj: Czy upadłość konsumencka zwalnia z długów?

Jeśli masz taki dług, to możesz użyć przedawnienia, żeby go nie spłacać. Możesz, ale nie musisz (np. jeśli o tym nie wiesz). Jeśli sprawa o zwrot takiego długu trafia do sądu, sędzia nie uznaje go z automatu za przedawniony. Musisz o to aktywnie zabiegać.

Co więcej, wierzyciel może się powoływać na zasady współżycia społecznego i domagać się spłaty przedawnionych długów, bo ogólna zasada jest taka, że długi należy spłacać.

Jakby tego było mało w relacjach z dłużnikami, których zobowiązanie się przedawniło, wierzyciele mają w ręku jeszcze jeden instrument. Jeśli rozpoczniesz ze swoim wierzycielem (np. firmą windykacyjną) oficjalne negocjacje lub zaczniesz spłacać przedawnione zobowiązanie, długi stracą status przedawnionych i z powrotem staną się wymagalne.

Kiedy dług staje się przedawniony?

Przedawnienie długów jest możliwe po upływie określonego czasu. Liczy się on od dnia wymagalności długu (np. pierwszego dnia po terminie, w którym należało spłacić ratę pożyczki bankowej).

Okres, po którym dług staje się przedawniony, jest inny dla różnych rodzajów zobowiązań. Szczegółowe informacje na grafice poniżej.

Przeczytaj: Kiedy następuje przedawnienie kredytu bankowego?

Czy długi się przedawniają?

Przedawnienie długów – co warto wiedzieć?

W Polsce długi mogą się przedawnić. Nawet po tym, jak to nastąpi, dłużnik musi jednak dbać o swoje interesy, np. podnosić zarzut przedawnienia w sądzie i nie rozpoczynać negocjacji lub spłaty starych długów u wierzyciela. Jeśli nie zna swoich praw, przedawnienie może mu w praktyce nic nie dać.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!