views
Kupno samochodu z salonu to poważna decyzja ze względu na cenę, jaką trzeba zapłacić za nowe auto. W związku z tym warto dokładnie zastanowić się nie tylko nad marką i modelem pojazdu, ale także nad formą finansowania naszego zakupu.
Kredyt w banku i u dealera
Kredyt samochodowy jest z reguły tańszy niż zwykła pożyczka gotówkowa. Bank otrzymuje zabezpieczenie w postaci samochodu, który w razie nieprzewidzianych okoliczności może zostać zajęty i, w konsekwencji, sprzedany. W związku z tym instytucje finansowe uważają taki kredyt za bezpieczniejszy, niż pożyczkę gotówkową.
Kredyt na samochód możemy uzyskać bezpośrednio u dealera, od którego kupujemy auto, lub w banku. Na taką opcję możemy liczyć tylko kupując nowy pojazd. Niektóre duże koncerny samochodowe, np. Volkswagen, posiadają własne banki. W takim wypadku, decydując się na auto tej marki, mamy szansę na dużo korzystniejszą pożyczkę niż w innych instytucjach finansowych.
Dealerzy samochodowi posiadają także umowy z bankami. Wtedy mamy możliwość wynegocjowania korzystniejszych warunków, a do tego możemy skorzystać z promocyjnych dodatków, np. tańszego ubezpieczenia.
Decydując się na kredyt samochodowy w banku, musimy wziąć pod uwagę fakt, że bank niechętnie udzieli pożyczki na auto używane. Wówczas czas spłaty zobowiązania zależy od wieku samochodu. Dodatkow kredytodawca będzie chciał, aby auto było objęte ubezpieczeniem autocasco. Kupujący musi nie tylko załatwić wszystkie z tym związane formalności, ale także dokonać cesji praw z polisy na bank. W takim przypadku warto wziąć pod uwagę kredyt gotówkowy, który jest bardziej elastyczny.
Leasing konsumencki
Alternatywną i dosyć nową formą finansowania samochodu będzie leasing konsumencki. Koszty takiej opcji nabycia auta mogą się okazać dużo niższe niż koszty kredytu. Niestety, minusem takiej opcji finansowania auta jest to, że do czasu spłacenia wszystkich rat i wykupienia pojazdu, jego właścicielem jest firma leasingowa.
Zanim kupimy samochód i zdecydujemy się na konkretną formę finansowania transakcji, warto przeanalizować wszystkie dostępne na rynku oferty, by wybrać najkorzystniejszą.
Przeczytaj również:
- Jak najszybciej dokonać przelewu i wypłaty w banku?
- Wspólne konto bankowe - czy warto, kto może założyć, jak działa, śmierć współwłaściciela.
- Bank, a ochrona danych osobowych - najwazniejsze informacje.
- Jak zamknąć konto w banku
- Jak otworzyć konto w banku, czyli rachunek oszczędnościowo - rozliczeniowy?
- Zakupy - jak oszczedzać, uniwersalne marketingowe porady, poznaj najczęściej stosowane pułapki marketingowe.
Komentarze
0 comment