Czy można i warto mieć konto w kilku bankach?
Czy można i warto mieć konto w kilku bankach?
Nie ma żadnych ograniczeń w liczbie kont bankowych?. Można być klientem kilku banków jednocześnie. Czy to może się opłacać? Jak mądrze wykorzystywać możliwości, które stwarza bogata oferta różnych banków?

Statystyczny Polak ma więcej niż jedno konto. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że na koniec 2023 r. liczba kont osobistych w Polsce przekroczyła 40 milionów. Jest ich o jakieś 10 milionów więcej niż dorosłych Polaków. To oznacza, że posiadanie więcej niż jednego konta w banku jest coraz powszechniejsze.

Możesz mieć tyle rachunków, ile chcesz

W praktyce większość Polaków to bankowi tradycjonaliści. Są od lat związani z tym samym bankiem, mają jedno konto osobiste, a często nawet nie wiedzą, że mogą mieć jednocześnie rachunki w kilku bankach.

Pod tym względem panuje kompletna dowolność. Jeśli ktoś tego potrzebuje lub chce, może mieć konto nawet w kilkunastu różnych bankach. Nikt nie sprawdza, czy i gdzie prowadzimy konta bankowe. Nie ma górnego limitu liczby rachunków, które można mieć. Nie trzeba nikogo informować o tym, że zakładamy kolejne konto w kolejnym banku.

Przeczytaj: Na co zwracać uwagę biorąc szybką pożyczkę??

Po co ci więcej niż jedno konto bankowe?

Oferty banków różnią się od siebie. Wiązanie się w 100 proc. tylko z jednym bankiem to trochę tak, jak zadowalanie się jednym kanałem telewizji.

Mniejsze banki z reguły oferują znacznie lepszą ofertę depozytową – lepiej oprocentowane konta oszczędnościowe oraz lokaty terminowe. To lepsze miejsce dla krótkoterminowych oszczędności.

Większe banki (np. PKO BP, BZ WBK, ING Bank Śląski czy mBank) mają większą, a co za tym idzie − łatwiej dostępną sieć placówek i bankomatów. Ich systemy internetowe, aplikacje mobilne czy programy premiowe są zazwyczaj bardzo rozwinięte, dopracowane i „doinwestowane”, a wybór kart płatniczych czy innych produktów finansowych bardzo szeroki. To ułatwia codzienne posługiwanie się pieniędzmi.

Są też banki wyspecjalizowane w niszowych potrzebach, buduje swoją ofertę z myślą o małych i średnich przedsiębiorcach. To dobre miejsce do prowadzenia rachunku firmowego.

Dzięki temu, że konto osobiste można mieć w kilku bankach jednocześnie, da się uniknąć słabości, które ma praktycznie każdy bank w Polsce. Być może jesteś zadowolony z narzędzi, które oferuje twój główny bank, ale brakuje ci dobrej oferty depozytowej. Rozwiązaniem jest założenie drugiego konta – tym razem w banku, które docenia oszczędzających. Być może twój bank nie najlepiej rozumie potrzeby osób prowadzących działalność gospodarczą, którą zaczynasz rozwijać. Przenieś finanse firmy w lepsze miejsce.

Promocje, premie, przywileje 

Banki zabiegają o klientów – promocyjnym oprocentowaniem, premiami za aktywność czy przywilejami dla nowych. Jeśli kurczowo trzymasz się swojego obecnego banku, nigdy nie skorzystasz na hojności konkurencji. A czasami zachęty są naprawdę wartościowe, np. zwroty wydatków kartą, bardzo wysokie odsetki od lokaty czy premie pieniężne za spełnienie prostych warunków.

Przeczytaj: Jakie mogą być konsekwencje niepłacenia rachunków w terminie

Minusy posiadania większej liczby kont

Musisz koniecznie uważać na opłaty i prowizje. Nie wszystkie rachunki osobiste i nie wszystkie operacje na rachunkach są bezpłatne. Nieużywane konta warto zamykać.

Kilka rachunków to również trochę bardziej złożona logistyka – więcej loginów, haseł, kart płatniczych itp. Nie każdemu to odpowiada. Niektórzy wolą mieć wszystko w jednym miejscu, nawet za cenę niskiego oprocentowania na depozytach, opłat czy braku bonusów i promocji.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!