
views
Statystyczny Polak ma więcej niż jedno konto. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że na koniec 2023 r. liczba kont osobistych w Polsce przekroczyła 40 milionów. Jest ich o jakieś 10 milionów więcej niż dorosłych Polaków. To oznacza, że posiadanie więcej niż jednego konta w banku jest coraz powszechniejsze.
Możesz mieć tyle rachunków, ile chcesz
W praktyce większość Polaków to bankowi tradycjonaliści. Są od lat związani z tym samym bankiem, mają jedno konto osobiste, a często nawet nie wiedzą, że mogą mieć jednocześnie rachunki w kilku bankach.
Pod tym względem panuje kompletna dowolność. Jeśli ktoś tego potrzebuje lub chce, może mieć konto nawet w kilkunastu różnych bankach. Nikt nie sprawdza, czy i gdzie prowadzimy konta bankowe. Nie ma górnego limitu liczby rachunków, które można mieć. Nie trzeba nikogo informować o tym, że zakładamy kolejne konto w kolejnym banku.
Przeczytaj: Na co zwracać uwagę biorąc szybką pożyczkę??
Po co ci więcej niż jedno konto bankowe?
Oferty banków różnią się od siebie. Wiązanie się w 100 proc. tylko z jednym bankiem to trochę tak, jak zadowalanie się jednym kanałem telewizji.
Mniejsze banki z reguły oferują znacznie lepszą ofertę depozytową – lepiej oprocentowane konta oszczędnościowe oraz lokaty terminowe. To lepsze miejsce dla krótkoterminowych oszczędności.
Większe banki (np. PKO BP, BZ WBK, ING Bank Śląski czy mBank) mają większą, a co za tym idzie − łatwiej dostępną sieć placówek i bankomatów. Ich systemy internetowe, aplikacje mobilne czy programy premiowe są zazwyczaj bardzo rozwinięte, dopracowane i „doinwestowane”, a wybór kart płatniczych czy innych produktów finansowych bardzo szeroki. To ułatwia codzienne posługiwanie się pieniędzmi.
Są też banki wyspecjalizowane w niszowych potrzebach, buduje swoją ofertę z myślą o małych i średnich przedsiębiorcach. To dobre miejsce do prowadzenia rachunku firmowego.
Dzięki temu, że konto osobiste można mieć w kilku bankach jednocześnie, da się uniknąć słabości, które ma praktycznie każdy bank w Polsce. Być może jesteś zadowolony z narzędzi, które oferuje twój główny bank, ale brakuje ci dobrej oferty depozytowej. Rozwiązaniem jest założenie drugiego konta – tym razem w banku, które docenia oszczędzających. Być może twój bank nie najlepiej rozumie potrzeby osób prowadzących działalność gospodarczą, którą zaczynasz rozwijać. Przenieś finanse firmy w lepsze miejsce.
Promocje, premie, przywileje
Banki zabiegają o klientów – promocyjnym oprocentowaniem, premiami za aktywność czy przywilejami dla nowych. Jeśli kurczowo trzymasz się swojego obecnego banku, nigdy nie skorzystasz na hojności konkurencji. A czasami zachęty są naprawdę wartościowe, np. zwroty wydatków kartą, bardzo wysokie odsetki od lokaty czy premie pieniężne za spełnienie prostych warunków.
Przeczytaj: Jakie mogą być konsekwencje niepłacenia rachunków w terminie
Minusy posiadania większej liczby kont
Musisz koniecznie uważać na opłaty i prowizje. Nie wszystkie rachunki osobiste i nie wszystkie operacje na rachunkach są bezpłatne. Nieużywane konta warto zamykać.
Kilka rachunków to również trochę bardziej złożona logistyka – więcej loginów, haseł, kart płatniczych itp. Nie każdemu to odpowiada. Niektórzy wolą mieć wszystko w jednym miejscu, nawet za cenę niskiego oprocentowania na depozytach, opłat czy braku bonusów i promocji.
Komentarze
0 comment