views
Kupując ubezpieczenie OC, czyli jeden z podstawowych rodzajów ubezpieczeń komunikacyjnych, warto wiedzieć, jak wygląda kwestia ciągłości umowy po sprzedaży/nabyciu pojazdu. Ubezpieczenie OC to obowiązkowe ubezpieczenie samochodowe, które musi nabyć każdy właściciel auta w Polsce. W przeciwieństwie do polisy autocasco jest ono obowiązkowe dlatego, że w ten sposób możliwe staje się sensowne i efektywne uregulowanie relacji między uczestnikami ruchu drogowego.
Przeczytaj: Ubezpieczenie domu – jak znaleźć najlepszą polisę?
Ubezpieczenie OC zostanie przez nas wykorzystane wtedy, gdy z naszej przyczyny ucierpi pojazd kogoś na drodze. Załóżmy, że przydarzy się nam wypadek samochodowy, w którym uszkodzimy samochód innemu kierowcy. Jeśli stłuczka wynikała z naszej winy, to poszkodowanemu przysługuje odszkodowanie właśnie z naszej polisy OC. Może mieć ono postać całkowitą albo częściową. Ta kwestia zależy od stopnia uszkodzenia pojazdu. Szkoda całkowita oznacza uszkodzenie powyżej 70 proc. W takich sytuacjach poszkodowanemu wypłacana jest cała suma ubezpieczenia.
Z polisą OC wiąże się również wspomniana na wstępie kwestia, czy jej ciągłość zostaje zachowana, jeśli sprzedajemy samochód. Polskie przepisy regulują to w następujący sposób: sprzedając samochód, który ma polisę OC prawa i obowiązki wynikające z tej umowy przechodzą na nabywcę pojazdu. To oznacza, że w sytuacji, gdy pojawi się wypadek, to nowy posiadacz auta będzie odpowiadała tą polisą za szkody, które spowodował.
Przeczytaj: Ubezpieczenie na życie – jak wybrać takie, które najlepiej zabezpieczy przyszłość małżonka?
Trzeba w tym miejscu wspomnieć również o tym, że ciągłość ubezpieczenia nie jest jednoznaczna z jej kontynuacją na kolejny rok. Nowy właściciel ma również prawo rezygnacji z aktualnej polisy i wybrania rozwiązania, które z różnych względów będzie mu bardziej odpowiadała. Jednocześnie, decydując się na taki krok, nie musi obawiać się żadnych przykrości, ani tym bardziej zwrotu kosztów lub opłat.
Przepisy w kwestii ciągłości ubezpieczenia OC w przypadku kupna aut używanych są jasne i na tyle dobrze opracowane, że nabywając taki pojazd, jeśli nie chcemy, to nie musimy się przejmować polisą, bo ona cały czas dalej funkcjonuje.
Komentarze
0 comment