views
Stare porzekadła mówią, że za naukę się płaci, ale jednocześnie nauka popłaca. Świat twoich finansów i twoja wiedza oraz umiejętności nabyte w trakcie nauki są ściśle ze sobą związane. Faktycznie, koszty nauki, w szczególności studiów wyższych na dobrych uczelniach, są wysokie, ale dane na temat wynagrodzeń dobitnie pokazują, że osoby lepiej wykształcone zarabiają znacznie lepiej niż osoby bez odpowiednich kwalifikacji. Co więcej, pracownicy gorzej wykształceni nie tylko zarabiają mniej, ale czasem w ogóle nie mogą znaleźć zatrudnienia. Dzieje się tak ponieważ rynek pracy podlega cały czas zmianom, zanikają jedne zawody, zmienia się charakter innych, powstają nowe – i tylko osoba, która jest otwarta na własną edukację, nie będzie miała kłopotów ze znalezieniem zatrudnienia. Wniosek jest jeden – uczyć się warto, bo inwestowanie w swój rozwój i przygotowanie do pracy są najlepszą polisą ubezpieczeniową na całe życie.
Przeczytaj: Jak zaciągnąć kredyt inwestycyjny bez odpowiedniego zabezpieczenia?
Koszty studiów są oczywiście wysokie, ale z drugiej strony nierozpoczynanie studiów pod pretekstem czynienia oszczędności jest pewnie jedną z najgorszych decyzji, jaką możemy podjąć. Jeżeli coś jest bardzo dobrą inwestycją, a potwierdzają to zarobki i łatwość w znajdywaniu pracy przez osoby wykształcone, to rezygnacja z niej nie może być źródłem oszczędności. Nie znaczy to jednak, że w ogóle nie warto oszczędzać, a podczas studiów musimy koniecznie mieszkać w luksusowym mieszkaniu. Wystarczy przecież akademik, a jeśli nie – wynajmijmy mieszkanie w kilka osób.
Przeczytaj: Czy biżuteria może być opłacalną inwestycją?
Oszczędzać trzeba mądrze, także w przypadku finansowania edukacji. Na pewno przed rozpoczęciem jakichkolwiek studiów musisz zastanowić się nad tym, co chcesz robić w życiu i czy skończenie konkretnego kierunku studiów pomoże ci w realizacji tych planów. Nie warto wybierać najprostszych i najczęściej wybieranych kierunków, gdyż zazwyczaj po ich ukończeniu staniesz się jednym z wielu przeciętnie wykształconych absolwentów. Co z tego, że będziesz mógł chwalić się dyplomem, skoro dzięki niemu twoje szanse na znalezienie ciekawej i dobrze płatnej pracy nie wzrosną w tak dużym stopniu, jak w przypadku absolwentów bardziej wymagających i często droższych kierunków studiów.
Pamiętaj, że jakość twojego wykształcenia to najważniejszy czynnik, który zadecyduje o tym, jaką będziesz wykonywał pracę i ile będziesz zarabiał. Dzięki dobremu wykształceniu nabędziesz elastyczności niezbędnej w przypadku zmiany pracy, zdolności do ciągłego uczenia się i podnoszenia kwalifikacji. To są te cechy pracowników, które stają się coraz bardziej poszukiwane i doceniane przez wielu pracodawców.
Komentarze
0 comment