Czy warto wziąć kredyt gotówkowy?
Czy warto wziąć kredyt gotówkowy?
Wzięcie kredytu nigdy nie jest łatwą decyzją. W przypadku kredytów hipotecznych sprawa jest dosyć jasna. Nie stać nas na zakup mieszkania, a jedyną drogą ku temu wydaje się właśnie taki kredyt. Odłożenie tak dużej kwoty jak np. 200 tys. zł zajmie wiele lat. Łatwiej jest zatem po prostu pożyczyć w banku, jeśli tylko mamy taką możliwość. Zupełnie inaczej przedstawia się natomiast sytuacja z kredytami gotówkowymi.
Banki kuszą nas rożnego rodzaju promocjami. Kredyty za zero złotych, gwarancja najniższej raty itd. Wiele osób daje się zatem namówić i w przypadku rożnego rodzaju większych wydatków kierują swoje kroki właśnie do banku. Na co wydajemy pieniądze z takiego właśnie kredytu gotówkowego? Często na nowy samochód, na remont mieszkania, na wakacje, na niespodziewane wydatki, na nowe meble, na nowe sprzęty AGD i RTV. To są zwykłe dobra konsumpcyjne. Warto się jednak zastanowić czy nowy samochód wart jest zapożyczenia się na X lat. Wymienione wyżej dobra konsumpcyjne nie są przedmiotami pierwszej potrzeby. Ponadto nie zyskują na wartości na przestrzeni lat, ponieważ wszyscy dobrze wiemy, że obecnie najnowszy i najlepszy telewizor za 5 lat będzie już prawie reliktem. Generalnie biorąc kredyt na taki zakup jedynie tracimy. Jeśli telewizor kosztuje 5 tys. zł, to wcale nie znaczy przecież, że na tyle właśnie się zapożyczamy. Spłacamy zależnie od instytucji, która udzieliła nam pożyczki przykładowo 6 tys. zł, jeśli wybierzemy stosunkowo krótki okres spłaty. Krótko mówiąc, płacimy 6 tys. zł za przedmiot, który w dniu spłaty ostatniej raty będzie wart o wiele mniej. To samo tyczy się samochodów, których wartość z roku na rok spada bardzo wyraźnie. Nawet jeśli zdecydujemy się na sprzedaż takiego samochodu, to raczej na pewno nie odzyskamy włożonych w niego pieniędzy. A przecież nie o to chodzi, abyśmy cały czas ponosili straty.

Kredyt gotówkowy na dobra konsumpcyjne nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. Jeśli nas nie stać na najnowszej generacji telewizor, to lepiej przyjąć po prostu do wiadomości ten fakt niż zadłużyć się, aby tylko go mieć. To naprawdę nie przedmioty, jakie mamy na własność świadczą o naszym statucie społecznym. Nic nam po najnowszym sprzęcie, jeśli cały czas żyjemy na kredycie, a zatem ponosimy straty. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie poszukanie sposobu na sfinansowanie takiego zakupu, ale z własnej kieszeni. Sprzedajmy stary telewizor, jeśli chcemy go wymienić. Poczekajmy kilka miesięcy i po prostu samodzielnie odłóżmy pieniądze. Nie traktujmy kredytu czy pożyczki jako wybawienia czy szansy na poprawę jakości życia, ale jako ostateczność, której jednak najlepiej byłoby uniknąć.

Warto też zauważyć, że kredyty gotówkowe są nieco bardziej skomplikowane, a przynajmniej ich oferty od hipotecznych. Kiedy widzimy reklamę „Kredyt za 0 zł”, to myślimy, że jest świetna okazja. Wydaje się wówczas, że to takie pieniądze na wyciągniecie ręki, po które trzeba właśnie tylko sięgnąć. Nic bardziej mylnego. Właśnie w przypadku takich ofert trzeba zachować największą ostrożność. Należy zwrócić uwagę, czy bank nie zrekompensował sobie tego 0 zł prowizją czy obowiązkowym ubezpieczeniem. Dopiero przy podpisywaniu umowy może się okazać, że nie jest tak różowo, jak nam się wydaje. Kolejną pułapką mogą się ponadto okazać pożyczki bez zaświadczeń udzielane przez różnorodne instytucje pozabankowe. Jeśli ktoś chce szybko kupić ten telewizor czy inny sprzęt, to jest bardziej podatny na takie właśnie oferty. Bank kojarzy się z masą dokumentów, z oczekiwaniem. A tak na każdym roku mamy reklamę nowej firmy udzielającej szybkich pożyczek na dowolny cel, bez zbędnych zaświadczeń i formalności. Do czego może doprowadzić taka pożyczka już chyba wiele osób wie. Nie bez przyczyny nazywa się takie firmy lichwiarskimi. Panuje opinia, że jeśli raz weźmiesz pożyczka w firmie X, to jesteś w niej do końca swoich dni.

Tak, jak wspomniane było wyżej- traktujmy kredyty gotówkowe jako ostateczność. Na pewno uchroni nas to przed jeszcze poważniejszymi problemami finansowymi. Zastanówmy się, czy nowy telewizor jest tego wart?

 

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!