Czym jest przelew wewnętrzny?
Czym jest przelew wewnętrzny?
Jeżeli potrzebujemy pieniędzy na naszym koncie od zaraz, korzystamy z przelewu wewnętrznego. Na czym ono polega i co dzięki niemu możemy zyskać?Osoby, które potrzebują mieć pieniądze na swoim koncie w trybie natychmiastowym, mogą liczyć na pomoc w postaci przelewów wewnętrznych. Czy jest ona tak efektywna jak powszechnie się wydaje?

Jak działa taki przelew?

Przelew wewnętrzny to przelew w ramach jednego banku. Jeśli na przykład małżonkowie mają dwa osobne konta w tym samym banku, to wtedy przelanie środków z jednego na drugie nazwiemy przelewem wewnętrznym. Podobnym terminem nazwiemy przelew z rachunku oszczędnościowego na rachunek bieżący jednego właściciela, jeśli oba prowadzone są przez ten sam bank.

Różnica w działaniu

Przelew wewnętrzny różni się od zewnętrznego tym, że bank nie wysyła polecenia przelewu środków do międzybankowego systemu księgowania. Wszystko odbywa się wewnątrz jednej instytucji i wewnątrz jej systemu komputerowego. Teoretycznie oznacza to, że dojście środków na miejsce powinno być natychmiastowe, wszak nie jest potrzebne czekanie na międzybankowe sesje księgowania i przelewów.

Praktyka

Przelew wewnętrzny jest teoretycznie najszybszy i wielu klientów to potwierdza. Należy jednak jednocześnie pamiętać, że w niektórych bankach jego realizacja wcale nie musi być natychmiastowa. Wewnętrzny charakter przelewu nie równa się natychmiastowości i dlatego czasami szybciej dostaniemy pieniądze, jeśli zlecimy specjalny przelew natychmiastowy. Od strony czysto fizycznej przelew wewnętrzny zlecamy tak samo jak każdy inny przelew: wpisujemy numer konta oraz kwotę i naciskamy przycisk wyślij, jeśli korzystamy z bankowości internetowej.

Szybkość

Na szybkość przelewu wewnętrznego wpływ mogą mieć różne czynniki. Wśród nich może być czas wykonania – weekendy nie są tutaj zbyt korzystne, choć coraz więcej banków poszerza swoje możliwości. Rolę może odegrać także konserwacja systemu lub dokładna godzina zlecenia.

Podsumowanie

Przelewy wewnętrzne zapewniają szybsze dotarcie środków na konto adresata niż przelewy zewnętrzne. Ta zasada jest potwierdzana we wszystkich bankach, choć czasami należy zdawać sobie sprawę, że trudności techniczne mogą to zmienić. Jeśli chcemy być pewni, jak szybko nasz wewnętrzny przelew zostanie zrealizowany, warto sprawdzić to na stronie naszego banku.

Przeczytaj również:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!