Dlaczego warto ubezpieczyć swoje mieszkanie w bloku?
Dlaczego warto ubezpieczyć swoje mieszkanie w bloku?
Blisko trzy czwarte polskich mieszkań i domów objęte jest ubezpieczeniem. Polacy chcą uchronić się w ten sposób przed negatywnymi skutkami włamania, pożaru, czy innego zdarzenia losowego. Co ciekawe – ubezpieczamy także przedmioty znajdujące się w naszych mieszkaniach. Co przemawia za decyzją o wykupieniu polisy ubezpieczeniowej mieszkania?

Jeżeli kupujemy mieszkanie na kredyt hipoteczny zaciągnięty w banku, często mamy obowiązek ubezpieczenia nieruchomości od zdarzeń losowych. Cesja z takiej polisy jest jednym z rodzajów zabezpieczeń kredytowych banku. W związku z tym popularność polis ubezpieczeniowych mieszkań pośrednio może wynikać z faktu ciągle dużego zainteresowania kredytami hipotecznymi w naszym społeczeństwie. Jest ona jednak bardzo często wybierana przez osoby, które w razie nieprzewidzianej sytuacji chcą liczyć na odszkodowanie i pomoc ze strony ubezpieczyciela.

Szeroki zakres ubezpieczenia

Podstawowa polisa ubezpieczeniowa mieszkania obejmuje jego elementy nieruchome (instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczne, stałe wyposażenie łazienki, kuchni itp.) narażone głównie na negatywne w skutkach zdarzenia losowe (na przykład pożar, powódź) oraz ruchome (sprzęt AGD, RTV, meble), które mogą paść łupem potencjalnych złodziejów. Polisa ubezpieczenia mieszkania zawierana jest na określoną sumę odpowiadającą wartości nieruchomości oraz znajdującego się w niej wyposażenia, jeżeli jest to także przedmiotem umowy. Oszacowanie sumy ubezpieczenia jest więc niezmiernie ważne, gdyż to podstawowy parametr wpływający na późniejszą wielkość wypłaconego odszkodowania. Nikogo nie powinno dziwić, że wyższe stawki za ubezpieczenie odnotujemy na przykład w stolicy kraju.

Poza pakietem podstawowym ubezpieczenia, który jest różny w zależności od oferty danego ubezpieczyciela, oferowane są także usługi dodatkowe, na przykład pakiety assistance. Jeżeli nasza polisa ubezpieczeniowa mieszkania zawiera także pakiet assistance będziemy mieli możliwość skorzystania z usług specjalisty, który naprawi powstałe na wskutek zdarzenia losowego szkody. Wielu ubezpieczycieli oferuje także możliwość rozszerzenia zakresu polisy chociażby o usługi naprawy komputera czy sprzętów AGD i RTV. Przed wybraniem ubezpieczyciela warto więc porównać wszystkie dostępne na rynku oferty i wnikliwie zapoznać się z zakresem oferowanej nam polisy. Warto też pamiętać, że jeden ubezpieczyciel może zaproponować kilka różnych wariantów ubezpieczenia mieszkania w bloku.

Wysokość wypłaconego odszkodowania może być naprawdę wysoka

Koszt ubezpieczenia uzależniony jest oczywiście od jego zakresu oraz od konkretnej oferty ubezpieczyciela. Niemniej jednak zdarzają się sytuacje, kiedy płacąc nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie mamy możliwość uzyskania odszkodowania w kwocie przekraczającej 250 000zł! Konieczne jest jednak wnikliwe zapoznanie się z umową którą podpisujemy, bowiem są sytuacje wyłączone z ubezpieczenia. Często mogą mieć one miejsce z naszego błędu – nie dostaniemy odszkodowania w przypadku kradzieży - jeżeli w niewystarczający sposób zadbaliśmy o bezpieczeństwo naszego mieszkania, czy znajdujących się w nim przedmiotów. Ubezpieczyciel nie wypłaci nam także odszkodowania w przypadku, gdy zostawimy otwarte okna podczas burzy, a kataklizm zniszczy w znacznym stopniu naszą własność. Co oczywiste – nie możemy liczyć na odszkodowanie, jeżeli sami uszkodzimy mienie, bądź na przykład spowodujemy pożar.

Jak obniżyć koszt ubezpieczenia?

Punktem wyjścia powinna być analiza ofert ubezpieczycieli. Najłatwiej będzie nam to uczynić poprzez internetową porównywarkę. Zauważymy, że wysokość rocznej składki przy bardzo podobnym zakresie ubezpieczenia może różnić się nawet o tysiąc złotych! Kolejnym sposobem obniżenia wielkości składki jest wpłacenie całej sumy ubezpieczenia z góry. Rozbicie płatności na raty może powodować bowiem wzrost składki o kilka - kilkanaście procent. Jeżeli więc mamy taką możliwość – warto zapłacić za ubezpieczenie mieszkania jednorazowo. Trzecim czynnikiem, który ma wpływ na wysokość składki ubezpieczenia, jaką będziemy musieli zapłacić jest stopień zabezpieczenia naszego mieszkania. Jeżeli posiadamy system antywłamaniowy, przeciwpożarowy, zainwestowaliśmy w dobre drzwi z odpowiednim certyfikatem, czy też specjalne okna antywłamaniowe, które utrudnią złodziejowi dostanie się do naszego mieszkania, to możemy zaoszczędzić nawet 15-20%! Warto jednak dokładnie zapoznać się z warunkami usługi u danego ubezpieczyciela, bowiem może on uwzględniać jedynie niektóre elementy zabezpieczenia mieszkania.

 Wysokość płaconej przez nas składki będzie także niższa, jeżeli w naszym mieszkaniu nie było wcześniej przypadków włamania, zalania mienia czy też pożaru. Na odrobinę niższą stawkę mogą liczyć także klienci ubezpieczyciela, którzy na przykład posiadają wykupioną u niego polisę na życie, czy zwykłe, obowiązkowe ubezpieczenie samochodu OC. Firmy często starają się premiować swoich stałych klientów, na przykład poprzez ofertowanie atrakcyjnych pakietów usług. Na wysokość płaconej przez nas kwoty ubezpieczenia ma też oczywiście wpływ jego zakres. Nie warto tutaj oszczędzać, jednakże jeżeli nasze mieszkanie znajduje się na terenie, który nie jest w ogóle zagrożony powodzią (mapy zalewowe terenów są ogólnodostępne i możemy to zweryfikować), warto zrezygnować z poszerzenia polisy o ten właśnie element. Dzięki temu zaoszczędzimy około 5 do 10% w skali roku.

Przeczytaj również:

 

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!