Idea pożyczek bez BIK, czyli dlaczego jest tak drogo.
Idea pożyczek bez BIK, czyli dlaczego jest tak drogo.
Pożyczki bez BIK są – w dobie coraz większych problemów z wzięciem kredytu – „kołem ratunkowym” dla wszystkich, którzy pilnie potrzebują pieniędzy, a których bank odprawił z kwitkiem. Niestety, praktycznie wszyscy którzy mieli okazję zetknąć się z produktem finansowym jakim jest pożyczka bez BIK, narzekają na wysokie koszty tego typu pożyczek.

Utarło się nawet powiedzenie, że biorąc taką szybką pożyczkę oddać trzeba dwa razy więcej niż się pożyczyło. Czy faktycznie tak jest? I czy rzeczywiście pożyczki bez BIK muszą być aż tak drogie?

Konkurencja coraz większa, ceny bez zmian

Pożyczki bez BIK ze swej natury są pożyczkami krótkoterminowymi, zaciąganymi zwykle w celu uregulowania najpilniejszych zaległości. Już z tej zasady można wyciągnąć wniosek, że muszą być one oprocentowane wyżej niż na przykład długoterminowe kredyty gotówkowe. I faktycznie – RRSO, które w przypadku tych ostatnich wynosi średnio 30%, dla pożyczek bez BIK jest nawet 3-4 razy większe.
Co ciekawe, nie zmienia się to nawet w sytuacji, gdy na rynek szybkich pożyczek wchodzą coraz nowe firmy. Choć konkurencja systematycznie rośnie, pożyczki bez BIK wciąż pozostają tak samo drogie. Czyżbyśmy byli świadkami „spisku” firm, które tych pożyczek udzielają? Nie do końca – prawda leży bowiem zupełnie gdzie indziej.

Duże ryzyko, duże odsetki

Tajemnica wysokich cen pożyczek bez BIK tkwi nie w tym kto ich udziela, ale w tym komu są one udzielane. Nie ma co ukrywać, że klientami firm, oferujących pożyczki bez BIK są najczęściej osoby zadłużone, starsze albo bezrobotne, jednym słowem osoby mało zamożne. Udzielenie im pożyczki jest szalenie ryzykowne, tym bardziej, że parabanki w żaden sposób nie weryfikują ich zdolności do spłaty należności – jak wskazuje nazwa pożyczki, nie korzystają na przykład z danych Biura.

Informacji Kredytowej.

Wysokie ryzyko, jakie biorą na siebie firmy pożyczkowe jest rekompensowane właśnie poprzez horrendalne oprocentowanie pożyczek bez BIK. W ten sposób pożyczkodawcy zabezpieczają się przed ryzykiem niewypłacalności części klientów, która – co tu dużo mówić – jest wkalkulowana w ten biznes.
Niezależnie więc od chęci czy „dobrego serca” pracowników firm pożyczkowych, pożyczki bez BIK były, są i będą drogie. Taka jest po prostu ich natura.

Przzeczytaj również:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!