views
Niemniej jednak, aby inwestowanie w fundusze przyniosło oczekiwane rezultaty, w pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednie przygotowanie merytoryczne – zapoznać się z istotą działania funduszy i zaczerpnąć porad specjalistów, które uchronią przed prostymi, typowymi dla początkujących inwestorów, błędami. Oto 10 wskazówek na początek przygody z funduszami.
Określ horyzont czasowy inwestycji w fundusz i sprecyzuj swoje cele
Jeśli nastawiasz się na długoterminowe inwestowanie w fundusze, postaw na produkty o większym ryzyku (np. fundusze inwestujące w akcje, surowce czy towary). Choć w czasie trwania inwestycji ich wartość podlega zwykle dużym zmianom (również tym niekorzystnym), w dłuższej perspektywie czasu wiele z nich przynosi ponadprzeciętne zyski. Jeśli posiadane środki możesz ulokować na stosunkowo krótki czas (krótszy niż 2-3 lata), lepszym rozwiązaniem będzie wybór bezpieczniejszych funduszy (np. obligacyjnych). Zamykanie inwestycji z konieczności, w przypadkowych momentach (np. ze względu na pilną potrzebę finansową) nie ma nic wspólnego ze świadomym inwestowaniem – a tylko takie może okazać się na dłuższą metę skuteczne.
Sprawdzaj fundusze, w które chcesz inwestować
Rodzaj funduszu, strategia inwestowania, opłaty i wyniki uzyskiwane przez zarządzających – to elementy, które należy sprawdzić każdorazowo przed nabyciem jednostek funduszu. Dobrze jest sprawdzić, jakie wyniki uzyskiwał fundusz na przestrzeni lat i porównać je z tymi osiąganymi przez konkurencję.
Określ swoją awersję do ryzyka i dopasuj do niej fundusz
Inwestowaniu w fundusze musi towarzyszyć poczucie świadomości, że na rynku finansowym nic nie jest ani pewne, ani bezpieczne. Zapoznaj się z rekordowymi ujemnymi stopami zwrotu poszczególnych funduszy i oceń, czy byłbyś w stanie zaakceptować taką stratę.
Wybierając fundusz, nie kieruj się wyłącznie jego wynikami historycznymi
Pamiętaj, że nieprzewidywalne bywają zarówno zachowania rynków, jak i reakcje inwestorów. Nie ma gwarancji, że fundusz, który w poprzednich latach plasował się w czołówce najlepszych, pozostanie w niej w najbliższym czasie.
Ograniczaj ryzyko poprzez dywersyfikację portfela
Unikaj wpłacania wszystkich środków przeznaczonych na inwestowanie do jednego funduszu. Dobrą praktyką jest zakup kilku różnych funduszy, który pozwala ograniczyć potencjalny zasięg strat.
Nie daj się zwieść reklamom i namowom doradców finansowych
Inwestowanie w fundusze wymaga utrzymywania dystansu nie tylko wobec zdarzeń rynkowych, ale również wobec wszelkich reklam, prognoz analityków czy podpowiedzi doradców finansowych. Ich interesy nie zawsze są bowiem zbieżne z interesami inwestorów. Co więcej, specjaliści mogą po prostu mylić się w swoich przewidywaniach.
Kup tanio, sprzedaj drogo
Najwięcej pieniędzy trafia do funduszy na szczytach giełdowej hossy (długotrwałego wzrostu kursów), najmniej zaś w dołkach bessy (długotrwałego spadku kursów). Nie warto otwierać inwestycji po długim okresie wzrostu cen, a zarazem nie warto jej zamykać po dłuższych spadkach, ponieważ wyceny jednostek, tak jak kursy innych instrumentów „wracają do średniej”. Oznacza to, że po spadkach przychodzą wzrosty, a po wzrostach spadki, które urealniają wycenę danego instrumentu finansowego.
Przeczytaj także:
- Jak przygotować mieszkanie, by było bezpieczne dla dziecka?
- Dieta dla rzucających palenie
- Anioły i Demony (2009) - Gdzie obejrzeć za darmo
- Sin City - Miasto Grzechu (2005) - Gdzie obejrzeć za darmo
- Symulator lotu drona - Real Drone Simulator
Komentarze
0 comment