
views
Warto pamiętać, że karty bankomatowe, zwane debetowymi, służą nie tylko do dokonywania wypłat z bankomatów i płatności w sklepie. Za ich pomocą można tez zlecać przelewy przez Internet oraz w terminalach transakcyjnych znajdujących się w większości banków. Terminale transakcyjne to urządzenia przypominające wyglądem bankomaty. Po włożeniu karty i podaniu kodu PIN wybiera się odpowiednią opcję, np. sprawdzanie salda czy wysłanie przelewu.
Numer konta bankowego
Rozliczenia są wykonywane na podstawie numeru rachunku odbiorcy. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli chcesz wysłać pieniądze na czyjeś konto i na poleceniu przelewu prawidłowo podasz imię i nazwisko odbiorcy, ale pomylisz się. wpisując numer istniejącego rachunku, należącego do innej osoby czy instytucji, przelew zostanie zaksięgowany zgodnie z numerem, który podałeś. Krótko mówiąc, prześlesz pieniądze nie tam. gdzie zamierzałeś. W takiej sytuacji musisz złożyć w banku reklamację. Zostanie ona przekazana do banku prowadzącego rachunek, na który trafiły pieniądze. W zależności od zapisów w regulaminie, podpisanym wcześniej przez odbiorcę, bank albo z nim się skontaktuje i dopiero po uzyskaniu jego zgody zwróci środki na twoje konto, albo zrobi korektę i zwróci środki bez czekania na zgodę odbiorcy. Podobna zasada obowiązuje w przypadku wpłaty gotówkowej. Jeśli podasz nazwę i numer rachunku odbiorcy, a kasjer dokona wpłaty zgodnie z twoją dyspozycją, a potem stwierdzisz pomyłkę, bank zwróci ci pieniądze dopiero po uzyskaniu zgody klienta, na którego rachunek trafiła wplata, chyba że klient ten zaakceptował stosowny zapis regulaminu, pozwalający na korektę bez jego zgody W każdym przypadku musisz jednak wykazać zasadność takiej reklamacji. a bank wykona korektę dopiero wtedy, gdy uzna twoje argumenty
Wypłaty gotówkowe
W każdym banku obowiązuje określony limit wypłat gotówkowych, których nie trzeba zgłaszać z odpowiednim wyprzedzeniem (zwykle dwudniowym). Co to oznacza? Jeżeli limit został ustalony na kwotę 30 000 zł, a chcesz wypłacić 50 000 zł i wcześniej nie zgłosisz tego faktu, bank w danym momencie może odmówić wypłaty całości gotówki, której akurat potrzebujesz. W odwrotnej sytuacji, jeżeli zgłosisz wypłatę, ale nie pobierzesz środków, bank może na mocy zapisów w regulaminie pobrać prowizję, ponieważ musiał zamówić gotówkę i przechowywać ją dla ciebie. Warto więc sprawdzić w regulaminie zapisy dotyczące limitu wypłat gotówkowych.
Komentarze
0 comment