Jak otworzyć konto w banku, czyli rachunek oszczędnościowo - rozliczeniowy?
Jak otworzyć konto w banku, czyli  rachunek oszczędnościowo - rozliczeniowy?
Dla wielu osób wizyta w banku to mało przyjemny obowiązek. Najczęściej wynika to z nie najlepszych doświadczeń albo krytycznych opinii znajomych o danej placówce czyjej pracownikach. Wcale jednak nic musi być źle wiele zależy od tego, z jakim przygotowaniem i nastawieniem wchodzimy do banku.

Idziemy do banku otworzyć rachunek

 Warto pamiętać o kilku sprawach:

•    Nie zakładaj z góry, że bank to instytucja, która chce cię oszukać.

•    Nie obawiaj się, że dostaniesz do podpisania tak wicie dokumentów, że nie zdążysz nawet pobieżnie ich przeczytać.

Pamiętaj, że to bank jest dla ciebie, a nie odwrotnie. Nic jesteś intruzem, lecz cennym klientem, o którego trzeba dbać.

Nie zakładaj, że pracownicy banku są nieuprzejmi i marzą tylko o tym. by jak najszybciej mieć cię z głowy. Większość z nich to sympatyczni i kompetentni ludzie, którzy wysłuchają cię z uwagą i doradzą. W dobie coraz większej konkurencji konkurencji i walki o klienta fakt, że wybrałeś właśnie ten. a nic inny bank, jest dla niego wyróżnieniem i dowodem twojego zaufania.

Do wizyty w banku trzeba odpowiednio się przygotować, by zapytać o najważniejsze rzeczy i wybrać najlepsze rozwiązania. Jeśli komuś załatwianie różnych spraw kojarzy się z wojną, powinien opracować, jak to na wojnie, optymalną strategię, listę pytań, wątpliwości itd.

Co to jest ROR i jak może ułatwić nam życie?

Każdy bank musi dostosować ofertę do potrzeb klientów, a te dość szybko się zmieniają. W większości placówek wszystkie transakcje można przeprowadzić w jednym miejscu, niezależnie od tego, który oddział prowadzi twój rachunek. To duże udogodnienie, daje bowiem możliwość stałego dostępu do pieniędzy, bez względu na to, gdzie się znajdujesz.

Najpopularniejszy rachunek do obsługi finansów osobistych to ROR. czyli rachunek oszczędnościowo -rozliczeniowy, nazywany często kontem osobistym. Jeśli korzystasz z jego podstawowej wersji, raczej się nie wzbogacisz, lokując na nim oszczędności, bo jest bardzo nisko oprocentowany (średnio około 0,2%). Za to świetnie się nadaje do obsługi finansów osobistych i domowych. Rachunki tego typu funkcjonują w bankach pod różnymi nazwami, np. Srebrny, Zloty, Niebieski, Start. Nazwy te nie są tylko efektami pomysłów specjalistów od marketingu, choć nie ukrywajmy, Srebrne Konto brzmi znacznie lepiej niż ROK. Rachunki różnią się też zakresem oferowanych usług, od którego zależy cena za obsługę. Warto dokładnie zapoznać się z pakietem usług każdego z proponowanych rachunków. Niewykluczone, że w ramach Srebrnego korzystanie z bankowości internetowej okaże się darmowe, a w Starcie płatne. Należy też pamiętać, że rachunek Srebrny w jednym banku może mieć zupełnie inne parametry niż rachunek o takiej samej nazwie w innym, dlatego warto zapytać konsultanta o szczegóły.

Dzisiaj, kiedy na wszystko brakuje czasu, ROR jest po prostu niezbędny, bo dzięki takim usługom jak zlecenie stałe, polecenie albo bankowość internetowa lub telefoniczna unikasz kolejek na poczcie czy w banku, a poza tym masz z głowy pilnowanie terminów płatności rachunków za gaz, prąd, mieszkanie, przedszkole itd. Posiadając ROR, nie musisz czekać na listonosza pensja, emerytura czy renta jest przelewana na twój rachunek, z którego w każdej chwili możesz wypłacić kwotę potrzebną w danym momencie, bez konieczności przechowywania oszczędności w domu Korzystając z bankomatów, masz swoje pieniądze do dyspozycji 24 godziny na dobę.

Po pierwsze regulamin oraz taryfa prowizji i opłat

Jeśli dobrze wybierzesz, rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy będzie ci służył całe lata, dlatego zadaj sobie trochę trudu i odwiedź kilka banków. W każdym poproś o regulamin ROR oraz taryfę prowizji i opłat. Nie chowaj tych dokumentów na dno szuflady lecz uważnie przeczytaj. Dowiesz się z nich m.in., jakie rachunki prowadzi dany bank, jaki zakres usług zapewnia w ramach tych rachunków, czy możesz ustanowić pełnomocników lub współwłaścicieli. Przestudiuj taryfę prowizji i opłat, żeby się dowiedzieć, ile kosztuje otwarcie i obsługa rachunku. Informacje te są konieczne, by wybrać produkt idealnie odpowiadający twoim potrzebom. Oczywiście, w każdym szanującym się banku pracownik powinien zapytać o twoje oczekiwania i zaproponować najlepszą ofertę, ale jedna wizyta to za mało, żeby konsultant wyjaśnił ci wszystko od A do Z, dlatego często ogranicza się do przedstawienia produktu, o który pytasz.

Kto może w banku otworzyć rachunek ROR?

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy może otworzyć wyłącznie osoba fizyczna. Służy on do rozliczeń pieniężnych, gromadzenia oszczędności, a także umożliwia zaciąganie kredytów w ramach przyznanego limitu. Informacje o tym, jakie operacje możesz wykonywać za jego pośrednictwem i jakie są koszty obsługi, znajdują się w umowie, sporządzanej zgodnie z prawem bankowym i kodeksem cywilnym, a także w regulaminie oraz taryfie prowizji i opłat.

Otwarcie ROR

Przed otwarciem rachunku pracownik banku identyfikuje potencjalnego klienta na podstawie dokumentu tożsamości. Nie jest to nieuzasadniona ingerencja w prywatność, ale niezbędny warunek, ponieważ inne rachunki prowadzone są dla osób pełnoletnich, a inne dla nieletnich, ponadto w większości banków rachunki wspólne mogą być otwierane tylko dla osób o tym samym statusie dewizowym (czyli dla mieszkających w tym samym kraju). Jeśli nie okażesz dokumentu tożsamości, bank z pewnością odmówi otwarcia konta. W niektórych przypadkach doradca poprosi o przedłożenie dodatkowych dokumentów, dotyczących np. zatrudnienia czy studiów Wynika to ze zróżnicowania oferty i jej dostosowania do osób o różnych zajęciach. Bank może np. oferować bezpłatne prowadzenie rachunku, ale pod warunkiem dokonywania comiesięcznych zasileń konta w określonej kwocie.

Przelewy wynagrodzenia

W niektórych przypadkach do otwarcia i prowadzenia rachunku może być konieczne dokonywanie przelewów z tytułu wynagrodzenia. Jest to sytuacja korzystna dla obu stron: ty otrzymujesz satysfakcjonujący rachunek, a bank zyskuje w tobie klienta, który prawdopodobnie zwiąże się z nim na dłużej. Dlaczego? Ponieważ, aby pracodawca przelewa! wynagrodzenie na twoje konto, musisz złożyć w kadrach lub księgowości odpowiedni dokument z podaniem numeru rachunku z pewnością nie będzie ci się chciało zabiegać o to, by zmieniać tę dyspozycję. Pamiętaj o tym, że bank może ustalić minimalną kwotę, jaką rachunek musi być zasilany. Brak wpływów będzie jednostronnym naruszeniem umowy, co może skutkować jej wypowiedzeniem.

Podpisanie umowy

Po pozytywnym zweryfikowaniu klienta następuje podpisanie umowy. Bank sporządza ją w dwóch egzemplarzach, najczęściej na czas nieokreślony Obowiązuje dopiero po podpisaniu przez obie strony Wraz z jednym egzemplarzem umowy otrzymujesz regulamin oraz taryfę prowizji i opłat. Odbiór lub zapoznanie się z nimi potwierdzasz podpisem. Jeśli nie lubisz gromadzić papierów, możesz poprosić doradcę, aby nie wydawał tych dokumentów najczęściej są one dostępne na stronie internetowej banku. Jednak nawet w takiej sytuacji zostaniesz poproszony o podpisanie oświadczenia, że zapoznałeś się z ich treścią.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!