Jak sytuacja na giełdzie wpływa na nasze emerytury?
Jak sytuacja na giełdzie wpływa na nasze emerytury?
Nie inwestujesz bezpośrednio na giełdzie, więc wydaje Ci się, że to co się na niej dzieje nie ma dla Ciebie znaczenia? Nic bardziej mylnego! Zobacz jak dużo w Twoim życiu zależy od aktualnej sytuacji na giełdzie.

Gdyby spytać Polaków, czy inwestują swoje pieniądze na giełdzie, zdecydowana większość odpowiedziałaby zapewne przecząco. Rachunki w biurach maklerskich ma bowiem niespełna 250 tys. osób. W rzeczywistości jednak swoje oszczędności na giełdzie ma kilkanaście milionów osób, choć nadal większość z nich sobie tego nie uświadamia. Kilkanaście milionów Polaków jest bowiem uczestnikami Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE). Niemal każdy pracownik ma indywidualny rachunek w jakimś towarzystwie emerytalnym, na który odprowadzana jest część jego pensji. Fundusze zaś inwestują te nasze prywatne pieniądze (choć możemy dysponować nimi dopiero na emeryturze) także na giełdach ( i to nie tylko w Polsce). Sytuacją na giełdach zainteresowany powinien być więc niemal każdy, bo od niej zależy wartość naszej emerytury. Gdy na giełdach akcje są wyceniane wysoko, rośnie nasze konto emerytalne. Gdy akcje tanieją, kurczy się też stan tego konta.

Przeczytaj: Jak zacząć grać na giełdzie - krok po kroku?

W przypadku ludzi młodych i w średnim wieku, te wahania kursów akcji mają mniejsze znaczenie. Gdy do emerytury mamy jeszcze daleko, nie musimy się przejmować dekoniunkturą, bo zapewne doczekamy jeszcze niejednej hossy. W długim okresie nasze konto emerytalne powinno urosnąć, mimo przejściowych kryzysów na giełdzie.

W sytuacji nie do pozazdroszczenia byliby jednak ci, którzy odchodziliby na emeryturę właśnie w momencie, gdy kursy akcji mocno spadną. Wtedy wyliczenie wartości zgromadzonego przez nich w OFE kapitału byłoby dla nich skrajnie niekorzystne. Twórcy polskiej reformy emerytalnej przewidzieli to ryzyko. Dlatego zalecili, aby OFE przenosiły pieniądze osób zbliżających się do wieku emerytalnego z funduszy inwestujących w ryzykowne akcje do funduszy mniej ryzykownych, inwestujących w bardziej stabilne instrumenty finansowe, jak np. obligacje.

Przeczytaj: Od czego rozpoczać inwestowanie nie posiadając wiedzy i doświadczenia

Okazało się jednak, że na razie nie wydano wszystkich przepisów wykonawczych zapewniających takie postępowanie OFE. A pierwsze emerytury z OFE wypłacane będą już na początku 2009 roku. Pozostaje mieć nadzieję, że wtedy koniunktura na rynku akcji będzie dobra.

 

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!