Jakie warunki powinniśmy spełnić, aby uzyskać korzystny kredyt? Wysokie zarobki nie gwarantują kredytu.
Jakie warunki powinniśmy spełnić, aby uzyskać korzystny kredyt? Wysokie zarobki nie gwarantują kredytu.
Wielu osobom wydaje się, że wysokie zarobki są w stanie zdziałać cuda w prawie każdej sytuacji. Czy tak jest też w przypadku kredytów bankowych? Zastanawiając się nad tym, jakie warunki powinniśmy spełnić, aby uzyskać korzystny kredyt, w pierwszej kolejności pomyślimy o wysokości miesięcznych zarobków.

Wydawać by się mogło, że jeśli będą one odpowiednio wysokie, żaden bank nie odmówi nam współpracy, a wręcz przeciwnie, każda instytucja będzie starała się zrobić wszystko, aby takiego klienta przyciągnąć do siebie. Jeśli jednak myślimy, że wysokie zarobki będą wystarczające, to jesteśmy w dużym błędzie.

Należy pamiętać, że wysokość zarobków to tylko jeden z punktów procedury weryfikacji zdolności i wiarygodności kredytowej klienta. W znacznej większości przypadków jest to też punkt decydujący o wysokości wsparcia czy proponowanego oprocentowania. Zdarza się jednak, że zarobki schodzą na dalszy plan.

Obecnie banki podlegają procedurom, które ograniczają ich możliwości w swobodnym udzielaniu kredytów. Różnego rodzaju rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego sprawiają, że każdy klient musi być sprawdzony pod kątem możliwości spłaty zaciągniętego kredytu. Nawet jeśli posiadamy bardzo wysokie dochody, może okazać się, że nie stronimy od pożyczek i poza kilkoma tysiącami złotych miesięcznego wpływu na konto, w tym samym czasie 60 proc. tej kwoty znika na poczet rat i wszelkich innych zobowiązań, a nasza sytuacja nie wygląda już tak pozytywnie.

Inną możliwością są wysokie zarobki połączone ze złą historią kredytową. Możemy być pewni, że niska ocena w BIK-u znacznie utrudni nam zdobycie kredytu, niezależnie od dochodów. Nawet najbogatszy klient, który jednak z różnych powodów nie wywiązuje się ze swych obowiązków, nie jest dla banku klientem dobrym. Ocena szans na odzyskanie pożyczonych pieniędzy jest zawsze kluczowa.

W trudnej sytuacji mogą znaleźć się też osoby bez historii kredytowej, single czy rodziny wielodzietne. Wszystkie te cechy obniżają zdolność kredytową, a w skrajnych sytuacjach mogą prowadzić do odmowy udzielenia kredytu. Warto mieć to na uwadze i dobrze przygotować się do negocjacji z bankiem. Możliwie wczesne rozpoczęcie budowania historii kredytowej również będzie dobrym posunięciem.

Przeczytaj również:

 
 
 
 
 
 
 

 

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!