
views
Ubezpieczenie domu pozwala na rozciągnięcie ochrony ubezpieczeniowej nad naszym majątkiem, który dzieli się na mienie nieruchome i ruchome. Ważne by być świadomym tego podziału, bo od niego zależy co tak naprawdę podlega ochronie. Najlepiej kupić takie ubezpieczenie, które będzie chronić zarówno samą nieruchomość, jak i rzeczy znajdujące się wewnątrz. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia, zwaną też limitem odpowiedzialności. Jest to kwota, która określa maksymalną wysokość odszkodowania jaką może uzyskać posiadacz danego ubezpieczenia. Tą sumę określa firma ubezpieczeniowa, od niej też zależy wysokość składki, dlatego trzeba zadbać o to, by odpowiadała ona wartości ubezpieczanego majątku. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę wartość rynkową majątku ruchomego i ceny za nieruchomości podobne do naszej w danym regionie.
Większość firm wyznacza też maksymalną kwotę ubezpieczenia nieruchomości do poziomu, której można wykupić ubezpieczenie domu bez jego oględzin. Jeśli zdecydujemy się na wyższe ubezpieczenie, wówczas rzeczoznawca współpracujący z towarzystwem ubezpieczeniowym na miejscu wycenia wartość majątku i określa poziom jego zabezpieczenia.
Kolejnym kluczowym elementem jest zakres ubezpieczenia. Aby dobrze go dobrać trzeba zdać sobie sprawę z tego jakie potencjalne zagrożenia mogą dotyczyć naszej nieruchomości. Warto tutaj pilnować się przed myśleniem życzeniowym, polegającym na tym, że wiemy iż dane zagrożenie może wystąpić, ale jako że występuje rzadko, to ono nas nie dotyczy. Najczęściej występującymi zagrożeniami są:
- czynniki atmosferyczne oraz zdarzenia, które mogą one wywołać;
- kradzież mienia ruchomego znajdującego się w nieruchomości;
- zdewastowanie domu lub mieszkania, czasem przy okazji włamania;
Warto zapoznać się dokładnie co kryje się pod poszczególnymi pojęciami w zakresie ochrony ubezpieczeniowej. Przykładowo ubezpieczyciele odróżniają kradzież od rabunku, choć w potocznym rozumieniu często tych słów używa się jako synonimów. Nie mniej ważna od zakresu ochrony jest lista wyłączeń, czyli czynników, które sprawiają, że ochrona ubezpieczeniowa nie działa lub jest ograniczona.
Przeczytaj również:
Komentarze
0 comment