Planuję kupić dom lub mieszkanie. Co trzeba wiedzieć przed podjęciem tej ważnej decyzji
Planuję kupić dom lub mieszkanie. Co trzeba wiedzieć przed podjęciem tej ważnej decyzji
Zakup mieszkania lub domu to poważna decyzja i znaczące obciążenie dla domowego budżetu. Dlatego warto dowiedzieć się, na co zwracać uwagę… Z pewnością marzysz, aby się usamodzielnić i mieć własny dom lub mieszkanie. Oto kilka podpowiedzi, na co należy zwrócić uwagę.

Zakup mieszkania lub domu to bardzo poważna decyzja i znaczące obciążenie dla domowego budżetu. Ze względu na wysokie ceny nieruchomości, w większości przypadków nie będziesz w stanie pokryć kosztów tego typu inwestycji z dotychczas zgromadzonych oszczędności. W takiej sytuacji powinieneś pomyśleć o kredycie. Dobrą informacją dla przyszłych kredytobiorców jest to, że oprocentowanie kredytów hipotecznych należy do najniższych na rynku w porównaniu do oprocentowania innych kredytów udzielanych przez banki (np. na zakup samochodu). Złą informacją jest jednak to, że pomimo stosunkowo niskiego oprocentowania, miesięczne raty kredytów hipotecznych są i tak dość wysokie.

Pomimo konieczności spłaty wysokich rat i związanych z tym wyrzeczeń, kupno mieszkania lub domu na kredyt może ci się opłacać. Na przykład, zamiast wynajmować mieszkanie, możemy co miesiąc spłacać kolejną ratę kredytu. W efekcie, po zakończeniu spłaty wszystkich rat, staniesz się pełnoprawnym właścicielem własnego domu lub mieszkania. Pozostając najemcą przez wiele lat będziesz skazany na płacenie za nieswoje lokum.
Jeżeli już zdecydowałeś się na kupno nieruchomości na kredyt, powinieneś bardzo uważnie porównać oferty kredytowe co najmniej kilku banków. Dużym ułatwieniem mogą dla ciebie być specjalne portale internetowe, na których znajdziesz porównanie ofert kredytowych w różnych bankach. Zawsze jednak najlepiej bezpośrednio porozmawiać z przedstawicielami wybranych banków, aby nabrać pewności, że informacje przedstawione w Internecie odpowiadają rzeczywistości i faktycznie znalazłeś dla siebie najlepszą ofertę kredytową. W rozmowie z pracownikiem banku postaraj się precyzyjnie określić wysokość i źródła twoich dochodów (dochody z umowy o pracę, z umów zlecenia, najmu nieruchomości itp.), obecne koszty utrzymania oraz wysokość własnych środków, jakie chcesz przeznaczyć na zakup nieruchomości (im większy wkład własny, tym korzystniejszą ofertę od banku możesz uzyskać).
Pamiętaj, aby wybierając bank, nie kierować się tylko wysokością oprocentowania, ale także zwrócić uwagę na prowizje pobierane od przyznanego kredytu. Ponadto w przypadku, gdy kredyt zaciągany jest w walucie obcej -  weź pod uwagę także koszt różnic kursowych (czyli jak w czasie zmienia się kurs walutowy złotego w stosunku do danej waluty obcej).
Określając kwotę potrzebnego kredytu pamiętaj również o tym, że będziesz musiał ponieść koszty notarialne oraz koszty związane z ustanowieniem zabezpieczenia.

Przeczytaj także inne artykuły:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!