views
Na co możemy liczyć
Decydując się na polisę, możemy liczyć na ubezpieczenie domu wraz z jego stałym wyposażeniem, a więc instalacją elektryczną i wodno-kanalizacyjną, oknami, drzwiami, okładzinami ściennymi i podłogowymi oraz wyposażeniem łazienek, roletami i kratami. Jeśli bryła domu obejmuje także garaż, pomieszczenie to jest również objęte ubezpieczeniem. W przeciwnym razie zakres polisy trzeba poszerzać o budynki stojące na posesji – oprócz wspomnianego już garażu może to być np. budynek gospodarczy lub ogrodzenie. Dodatkowo można ubezpieczyć sprzęt RTV i AGD znajdujący się w domu, a także cenne przedmioty, np. antyki. Podstawowy pakiet polisy obejmuje głównie zdarzenia losowe, jak pożar czy uderzenie pioruna. Po dokupieniu odpowiedniego pakietu możemy liczyć również na pomoc w razie powodzi, zniszczeń spowodowanych silnym wiatrem, śniegiem, upadkiem drzewa czy masztu, a także katastrofą budowlaną. Aby skorzystać z pomocy gwarantowanej przez ubezpieczyciela trzeba spełnić niekiedy odpowiednie warunki. Jakie to wymagania? Należy do nich np. zamontowanie odpowiednich drzwi i zamków, które zmniejszają ryzyko kradzieży, a także zabezpieczenie innych otworów w domu, przez które złodziej mógłby się dostać do środka (np. okienka piwniczne). Jeśli okaże się, że zaniedbaliśmy te kwestie, ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia nam odszkodowania.
Czym kierować się podczas poszukiwania polisy?
Obecnie można dostać polisę dostosowaną do własnych potrzeb. Towarzystwa ubezpieczeniowe są elastyczne, jeśli chodzi o wymagania klientów, zanim jednak zdecydujemy się na konkretną ofertę, należy zastanowić się nad pewnymi aspektami. Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć zakres ubezpieczenia, koszt składki oraz wysokość sumy odszkodowania, która wystarczy na pokrycie ewentualnych strat. Nie ma sensu ubezpieczać się od powodzi, jeśli nie mieszkamy na terenach nią zagrożonych. Jak już zostało wspomniane, podstawowy zakres polisy obejmuje ubezpieczenie domu i posesji, a pakiet można rozszerzać. Oprócz wymienionego już ubezpieczenia cennych przedmiotów można wykupić również OC – wtedy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie osobom, które uległy wypadkowi na terenie danej posesji. Inne dodatkowe produkty to ubezpieczenie od kradzieży i włamania, aktów wandalizmu i dewastacji czy przepięcia. Chociaż najchętniej zdecydowalibyśmy się na polisę wypłacającą odszkodowanie w przypadku każdej z tych przykrych sytuacji, warto zastanowić się co grozi nam realnie i jaki pakiet jest nam rzeczywiście potrzebny.
Jak obniżyć składkę?
Obniżenie składki ubezpieczeniowej jest możliwe, ale trzeba spełnić pewne warunki. Na zniżkę możemy liczyć, jeśli nasz dom posiada odpowiednie zabezpieczenia przed pożarem czy włamaniem – im więcej takich zabezpieczeń, tym lepiej. Przykładowo osoby, które mieszkają na monitorowanym i zamkniętym osiedlu w mieszkaniu z alarmem antywłamaniowym i drzwiami posiadającymi atesty, na pewno otrzymają od ubezpieczyciela atrakcyjniejszą ofertę. Jeśli w naszym domu tego typu zabezpieczeń nie ma, warto zastanowić się nad taką inwestycją. Może się okazać, że koszt założenia alarmu, czy zamontowania drzwi antywłamaniowych będzie bardziej oszczędnym rozwiązaniem, niż kupowanie co roku droższej polisy. Kto jeszcze może liczyć na zniżki? Zazwyczaj stali klienci ubezpieczyciela, a także te osoby, których w ostatnim czasie nie spotkała żadna szkoda, zwiększająca pakiet ubezpieczenia, oraz ci, którzy całość składki wpłacają jednorazowo. Na etapie poszukiwań odpowiedniej polisy warto więc pytać poszczególnych ubezpieczycieli o ewentualne zniżki i szczegółowo czytać warunki umowy przed jej podpisaniem. Jest to ważne również ze względu na warunki otrzymania odszkodowania – może okazać się, że ubezpieczyciel nie zapłaci za szkody wyrządzone pod wpływem alkoholu, a w przypadku kradzieży – jeśli np. zostawiliśmy otwartą bramę wjazdową, czy uchylone okna.
Podsumowanie
Poszukiwania odpowiedniej polisy można zacząć od przeglądania ofert w internecie. Znajdziemy tu również specjalne kalkulatory ubezpieczenia domu, dzięki którym w łatwy sposób obliczymy składkę z uwzględnieniem takich kwestii jak rodzaj domu (niepalny lub palny), potencjalne zagrożenia, czy wartość nieruchomości. Oczywiście należy też zapoznać się szczegółowo ze wszystkimi warunkami umowy zawieranej z ubezpieczycielem, aby dowiedzieć się, w jakich sytuacjach odszkodowania nie dostaniemy. Dlaczego warto poświęcić nieco czasu na znalezienie najlepszej oferty? Ponieważ na wypadek zdarzeń losowych otrzymamy pomoc finansową w naprawie zniszczeń – czasem może to być pokrycie kosztów odbudowy całego domu, który np. spłonął w pożarze. W skali roku taka składka może wynosić od 100 zł do ok. 1000 zł. Nie jest to wysoka kwota biorąc pod uwagę nasz spokój a także wartość nieruchomości, którą zabezpiecza.
Przeczytaj również:
Komentarze
0 comment