views
Zgodnie z danymi Centralnej Ewidencji pojazdów, po polskich drogach jeżdżą samochody, których średnia wieku wynosi 16 lat. Oznacza to, że statystyczny pojazd Polaka jest stary i mało bezpieczny. Kierujący takim autem zwiększa ryzyko kolizji i wypadku drogowego, co przekłada się na większe ryzyko ubezpieczeniowe. Efekt? Właściciele takich samochodów narażeni są na wysokie składki polis komunikacyjnych.
Cena ubezpieczenia OC i AC zależy od wieku pojazdu
Kierowca zamierzający wykupić ubezpieczenie samochodu podaje w firmie ubezpieczeniowej rocznik pojazdu. Jest to wartość istotna o tyle, że wpływa na wysokość stawki polisy. Im starszy samochód, tym wyższa składka. Wynika to z faktu, że starsze auta są bardziej narażone na nieprzewidziane usterki, które z kolei mogą stać się przyczyną kolizji i wypadków drogowych. To zaś oznacza konieczność wypłaty odszkodowania osobie pokrzywdzonej.
Jak rośnie składka OC wraz z wiekiem pojazdu?
Chociaż cena ubezpieczenia samochodu zależy od wielu czynników, bardzo łatwo można zauważyć zależność wzrostu ceny polisy OC w odniesieniu do wieku pojazdu. Decydując się na wykupienie ubezpieczenia dla pojazdu w wieku 10-15 lat, za OC będzie trzeba zapłacić nawet 30% więcej w porównaniu z ubezpieczeniem nowego samochodu.
Trudności z wykupieniem ubezpieczenia AC
O ile obowiązkowe ubezpieczenie OC dla samochodu starszego jest możliwe, o tyle właściciele starszych pojazdów mogą mieć problem z wykupieniem polisy AC. W większości przypadków taka opcja nie jest dostępna, a jeśli już istnieje możliwość podpisania umowy na ubezpieczenie samochodu, najczęściej wysokość składki opiewa na bardzo wysokie kwoty.
Niechęć do ubezpieczania starych samochodów jest zrozumiała. Wiek pojazdu jednoznacznie wiąże się z dużym ryzykiem częstych szkód, a to dla ubezpieczyciela oznacza duże koszty. Koszty na tyle wysokie, że czasami nawet wysoka składka nie pokrywa poniesionych wydatków.
Ubezpieczenie samochodu zabytkowego – czy jest to możliwe?
Zupełnie inną grupą wiekowych pojazdów są samochody klasyfikowane jako zabytkowe. Chociaż wydawać by się mogło, że z ubezpieczeniem takich aut nie ma problemów, ich posiadacze niejednokrotnie spotykali się z odmową ubezpieczyciela. Warto jednak mieć świadomość, że o ile w przypadku polisy AC jest to dozwolone, tak obowiązkiem towarzystwa jest ubezpieczenie samochodu od odpowiedzialności cywilnej (jest to regulowane ustawowo).
Najczęściej stosowaną praktyką w odniesieniu do OC jest wykupywanie polisy krótkoterminowej, tj. na czas nie krótszy niż 30 dni i nie dłuższy niż 12 miesięcy. Większym problemem jest znalezienie ubezpieczenia AC – na indywidualnych warunkach taką polisę posiada niewiele towarzystw ubezpieczeniowych.
Komentarze
0 comment