Wszystko co powinieneś wiedzieć na temat kredytu deweloperskiego
Wszystko co powinieneś wiedzieć na temat kredytu deweloperskiego
Kredyt deweloperski przeznaczony jest dla firm i służy finansowaniu projektów mieszkaniowych. Jednak czy z takiego funduszu może skorzystać każdy przedsiębiorca? A także w jaki sposób można uzyskać taki kredyt deweloperski?

Czym tak właściwie jest kredyt deweloperski?

Jak można sobie wyobrazić, inwestycje budowlane opierają się na wielomilionowym oparciu finansowym. Dlatego firmy nie są w stanie włożyć w dany projekt tak ogromnej kwoty i potrzebują pomocy w tej sprawie. Takim zewnętrznym źródłem funduszy jest właśnie kredyt deweloperski. Jest on przeznaczony w szczególności dla spółek deweloperskich, które posiadają przynajmniej 2 lata doświadczenia w realizacji projektów budowlanych pod inwestycję i mają dobrą kondycję ekonomiczno-finansową. Mówiąc w skrócie, to kredyt deweloperski jest pokryciem finansowym na budowę, rozbudowę lub nadbudowę budynków mieszkalnych i komercyjnych pod wynajem, sprzedaż czy dzierżawę. Należy tutaj również dodać, że kredyt deweloperski uznawany jest za kredyt celowy, który skupia się na finansowaniu określonej budowy.

Kto może uzyskać kredyt deweloperski?

Kredyt deweloperski może zostać udzielony wszystkim przedsiębiorstwom, które prowadzą działalność deweloperską. Jednak w głównej mierze jest to struktura spółki cenowej. W tym przypadku najczęściej chodzi o spółki z o.o., które posiadają środki finansowe na wykonanie konkretnego projektu z jasno określonym czasem. Należy tutaj również wspomnieć, że banki udzielające kredytu deweloperskiego zwracają szczególną uwagę na fundatora realizacji (może nim być osoba fizyczna czy też osoba prawna) oraz jego doświadczenie, wiarygodność i płynność majątkową.

Czego oczekuje się od deweloperów w celu udzielenia im kredytu deweloperskiego?

Banki, które przyznają kredyty deweloperskie oczekują od deweloperów wielu wymagań. Można do nich zaliczyć na przykład sklasyfikowanie stanu prawnego nieruchomości (w tym brak roszczeń reprywatyzacyjnych, czyli roszczeń dawnych właścicieli nieruchomości) czy też posiadanie pozwolenia na budowę. Oprócz tego, banki oczekują od deweloperów wkładu własnego w wysokości 20-30% środków finansowych przewidywanej wartości budowy. A więc nie wystarczy posiadać tylko powierzchni, na której ma powstać budynek. Ponadto lokalizacja projektu deweloperskiego oraz wymogi techniczne do wykonania projektu, to kolejne z warunków uzyskania kredytu. Właściciel firmy deweloperskiej ubiegający się o kredyt deweloperski powinien również posiadać jakieś doświadczenie w tej branży i nie posiadać w BIK-u (Biurze Informacji Kredytowej) negatywnej historii kredytowej.

Podsumowanie na temat kredytu deweloperskiego

Mam nadzieję, że wiesz już czym jest kredyt deweloperski. A jeśli jesteś jednym z deweloperów, to dowiedziałeś się jak go uzyskać. Jednak należy przy tym pamiętać, że zanim zaczniesz ubiegać się o taki kredyt, musisz nie tylko spełnić powyższe czynniki wpływające na przyznanie kredytu deweloperskiego, ale również powinieneś zadbać o to, aby projekt Twojej inwestycji był przemyślany i taki, który mógłby przynieść Tobie zyski w przyszłości.

 

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!